2015-05-03 15:08:47

ZAKLJUČAK

 

VRIJEME RADNJE: 28.travnja 2015.

MJESTO RADNJE: učionica

 

 

Tijekom rada na projektu „Našičke vode pod utjecajem današnjeg svijeta“ uočili smo da se naše pretpostavke  potvrđuju te smo tako dobivali i nove ideje kojima smo razvijali projekt i došli do zadanog cilja.

Međutim, radeći projekt došli smo do podataka da se u svakom od staništa koje smo promatrali nalaze stanovnici koji nisu specifični za tu vrstu vode i uvjete u njoj. U Našičkoj rijeci nismo pronašli riječnog raka za kojeg smo pretpostavljali da je ovdje stalni stanovnik. Saznali smo da se u selima, pored kojih rijeka izvire, on izlovljava. Također, u Našičkoj rijeci pronašli smo bezupke koje su indikatori čiste vode, što je potvrdilo naša istraživanja o svojstvima vode i uvjetima koji proizlaze iz njih. Suprotno tome Jezero u parku je vrlo siromašno florom, pronađena je samo jedna biljna vrsta, a to je mrijesnjak. U jezeru Lapovcu također su pronađeni indikatori čiste vode, a to je vodeni pauk koji unosi mjehuriće zraka u vodu i plete mrežu pod vodom te jezerska žabovlatka koja je pokazatelj stabilnog ekosustava.

Kako svatko od nas poznaje svoj kraj i običaje svoga kraja, tako smo mi sa svojim znanjem o prisutnosti čovjeka odnosno običaja koji se ovdje održavaju kao npr. Dani slavonskih šuma, ribička natjecanja i sl., zaključili da čovjek ima veliki utjecaj na tri staništa koja smo promatrali, što objašnjava pojavu neobičnih stanovnika – čovjek ih je unio, ali što je sa zagađenjem?

Naime, našički kraj se strogo drži Zakona o slatkovodnom ribarstvu koji sadrži odredbe o pravilnom sudjelovanju, korištenju pribora, održivim hidrološkim, fizikalno-kemijskim i biološkim svojstvima vode u športskom ribolovu (III. poglavlje) i o zaštiti riba (V. poglavlje).

Prema našem istraživanju našičke vode nisu zagađene, štoviše slažu se s odredbama Uredbe o standardu kakvoće voda koje govore o tvarima koje smiju ili ne smiju biti sadržane u vodi radi opstanka ekosustava ili o dozvoljenoj količini.  Kvantiteta štetnih tvari dokazana našim istraživanjem je vrlo mala i nema velike utjecaje na ekosustav .

U naše istraživanje smo uključili i onečišćivanje voda poljoprivrednim proizvodima. Tok Našičke rijeke izložen je ispiranju fosfata zbog korištenja pesticida i ostalih gnojiva obližnjih kuća i voćnjaka. Naime, upravo zbog tog u skladu s ispiranjem u Markovcu Našičkome nalazi se biopročišćivač koji smo posjetili i upoznali se s njegovim radom i ulogom. Svako onečišćenje, kao i onečišćenje poljoprivrednim proizvodima ublažuje se pročišćenom vodom.

Tijekom rada na projektu cijeli razred nalazio se u Našičkom parku radi istraživanja ili kod jezera Lapovac. Dok smo obilazili staništa koja smo proučavali uočili smo da jedini od onečišćivača naših voda su lokalni ljudi. U Našičkoj rijeci pronađen je otpad kao npr. čikovi cigareta, plastične vrećice i sl. Jezero Lapovac je poznato okupljalište mladih za vrijeme praznika, staze duž obale koriste za šetnje i vožnje biciklom, jezero također služi kao kupalište. Često se pokraj jezera ili u jezeru nalazi otpad kao ostatci hrane, plastične ili staklene boce, proliveni sokovi, alkoholna pića i sl. Takav otpad ostane duže vremena ili se uopće ne počisti.

Što sve može biti posljedica toga? Radi očuvanja našeg okoliša i očuvanja ekosustava voda  ovim projektom želimo spriječiti daljnji niz takvih događanja. Dokazali smo da zasada naše vode nisu onečišćene, kao eko-škola želimo potaknuti sve građane grada Našica da očuvaju stanje voda i ekosustava, odnosno da paze na naše blago važno opstanka.


Osnovna škola Dore Pejačević Našice