2022-11-17 13:06:52

Obilježavanje Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje

Kako žrtve Vukovara i Škabrnje povezuje isti datum i potreba za dostojnim odavanjem počasti svakoj žrtvi, kao zaloga budućnosti, humanosti, praštanja, zajedništva i etičnosti, Hrvatski sabor je 2020. godine proglasio datum 18. studenoga Danom sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Danom sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje. Taj će dan biti trajno sjećanje na žrtve Domovinskog rata, vojne i civilne, čiji su životi trajno ugrađeni u hrvatsku slobodu.

Nakon višemjesečne opsade i uništenja kakvo Europa nije vidjela od 2. svjetskog rata, 18. studenog 1991. godine pao je Vukovar, dok je istog dana u zadarskom zaleđu nemilosrdnom akcijom etničkog čišćenja pala i Škabrnja, u kojoj su zločinci pobili 84 branitelja i civila. Svake se godine u Vukovaru okupljaju ljudi iz svih krajeva Hrvatske kako bi u koloni sjećanja odali počast poginulim braniteljima i civilnim žrtvama rata i molili za iscjeljenje svih koji su na bilo koji način bili ranjeni posljedicama ratnih stradanja.

Svaki rat je nesreća, kako za gubitnike tako i za pobjednike. Zašto? Nakon proslave pobjede ostaje tuga, samoća, žalost i sjećanje na poginule.

Što je Siniša Glavašević, još jedna žrtva Domovinskog rata, pisac i novinar, napisao tijekom opsade Vukovara? O čemu je i kako razmišljao u okruženju neprijatelja, pod granatama, pucnjevima, na hladnoći?

Pročitajmo što je zapisao u svojim zapisima iz Vukovara.

"Može doći rat poput ovog i onda se opet neki među nama moraju odreći djetinjstva. Nemojte nikad braniti djeci da uživaju u svojem djetinjstvu, ne tjerajte ih da prerano odrastu, jer što ih poslije čeka? Što – bez djetinjstva?

A oni koji su sve svjetsko dobro uzeli i još im nije dovoljno, jer imaju previše zla u sebi, njima će biti najteže. Njih će njihovo vlastito zlo do groba dotjerati.

Ne dajte da vaše dijete odraste ako je njegova radost veća u uzimanju negoli u davanju.

Svijet kakav djeca mogu nacrtati, ne bi se imao s čime usporediti, a to bi uzrokovalo potpun pad svih koji su glumili ozbiljnost i koji su nam zapravo, od silne brige za svijet, još i rat izmislili.

Nitko ne zna što će mu vrijeme donijeti. A ono svakome daje po zasluzi.

A grad, za nj ne brinite, on je sve vrijeme bio u vama. Samo skriven. Da ga krvnik ne nađe. Grad – to ste vi.

Naučiti djecu da se smiju, da misle lijepo, da ih upozorite da njihova htijenja ne budu veća od nebeskog svoda, da njihove ruke ne prljaju ničija djetinjstva, i ničije želje, morate ih jednostavno naučiti da ljube."

Siniša nam je poručio da ne mrzimo, da ne ubijamo, da ne učimo djecu zlu i mržnji. Djeca su naša budućnost koju moramo graditi na sretnim i čvrstim temeljima. Moramo se sjećati i upamtiti da se zlo poput rata više nikada ne ponovi.

                                                                                                      Novinarska grupa


Osnovna škola Draganići