2017-12-12 11:19:00 Tjedan informatičke edukacije – Sat kodiranja Tijekom Tjedna informatičke edukacije na izbornoj nastavi informatike učenici su sudjelovali u nekoliko aktivnosti pod vodstvom učiteljice informatike Ive Naranđe. Pogledajte što smo sve radili i kako nam je ove godine bilo na Satu kodiranja. Angry Birds (5. b) Angry Birds (5.b) Učenici 5. b razreda ove godine su prvi puta sudjelovali u Satu kodiranja te je za njih odabran vodič Angry Birds koji predstavlja kvalitetnu i metodički dobro osmišljenu vježbu za upoznavanje s programiranjem.
BBC micro:bit – moj ljubimac (7.a i 7.b)
Učenici sedmog razreda upoznali su BBC micro:bit i sudjelovali u radionici u kojoj su napravili vlastitog ljubimca koristeći micro:bit.
Učenici su najprije upoznali micro:bit kroz nekoliko jednostavnih primjera (animirani smješko, kucanje srca, ispis znakovnog niza, termometar). Slijedio je naš glavni zadatak, stvaranje vlastitog (virtualnog) ljubimca koristeći micro:bit. Ljubimac može pokazati kako se osjeća, ovisno o tome hranimo li ga ili se igramo s njim, te kako se osjeća pokušamo li ga istovremeno hraniti i igrati se s njim.
U drugom dijelu radionice učenici su izradili raznobojne papirnate maske za micro:bit ljubimce i spojili ih s micro:bitom. Učenici su upoznati s pojmom ugrađeni uređaji (engl. embedded devices) preko primjera koji su im poznati iz svakodnevnog života. Spomenuli smo i aplikacije za ugrađene uređaje u kontekstu interneta stvari (engl. Internet of Things), gdje su uređaji povezani s internetom i mogu međusobno komunicirati.
Proveli smo anonimnu online anketu putem Edmoda kako bismo saznali kakav utisak je ova radionica ostavila na učenike. Rezultati ankete:
Inteligentno istraživanje svemira (8.a i 8.b) Učenici osmog razreda upoznati su s osnovama umjetne inteligencije, tehnikama korištenim za stvaranje umjetne inteligencije i nekim mogućnostima primjene umjetne inteligencije. Upoznati su s pojmovima priprema podataka, učenje bez nadzora, nadzirano učenje, podržano učenje, optičko prepoznavanje znakova, prepoznavanje govora, obrada prirodnog jezika, automatizacija i robotika.
Učenici su rješavali niz vježbi Accenture Intelligent Space Exploration u kojima je robot poslan na nepoznat planet kako bi otkrio može li čovječanstvo na njemu uspostaviti novo naselje. Robot istražuje planet kako bi pronašao utočište, upoznao njegove stanovnike i komunicirao s njima. Kao igrači, učenici su iskusili razne tehnike umjetne inteligencije kako bi podučili robota kako prepoznati životinje i biljke, razumjeti novi jezik i uspostaviti komunikaciju.
Sat kodiranja za osmi razred ujedno je jedna od aktivnosti na eTwinning projektu Robotic Challenge.
II. osnovna škola Čakovec i ove godine pridružila se globalnom edukativnom pokretu Hour of Code (Sat kodiranja) koji doseže desetke milijuna učenika u preko 180 zemalja. Hour of Code (Sat kodiranja) je jednosatni uvod u informatiku, oblikovan tako da pojasni programiranje i pokaže da svatko može naučiti osnove.
Tjedan informatičke edukacije - Computer Science Education Week organizira se svake godine u prosincu, u tjednu u kojem su rođene Ada Lovelace (rođena 10. prosinca 1815.), britanska matematičarka općeprihvaćena kao prvi programer i Grace Murray Hopper (rođena 9. prosinca 1906.), pionirka računalnih znanosti i američka kontraadmiralka, između ostaloga zaslužna za popularizaciju izraza bug i debugiranje te razvoj programskog jezika COBOL.
|
II. osnovna škola Čakovec |