2023-03-20 14:27:02

Digitalna čistka 2023.

II. osnovna škola Čakovec i ove se godine uključila u akciju digitalnog čišćenja pod nazivom Digitalna čistka koja se održava u ožujku 2023. godine u sklopu svjetske akcije pod nazivom Digital Cleanup Day. Školu je u Digitalnu čistku uključila učiteljica informatike Iva Naranđa.

Digitalna čistka provela se s učenicima na satovima informatike, a pozvani su i svi učitelji i stručni suradnici da se pridruže akciji digitalnog čišćenja. Sudjelovanje u akciji Digitalna čistka izvrsno se uklopilo i u naš cjelogodišnji međunarodni eTwinning projekt Green Computing for Greener Earth, te su se i neki projektni partneri odazvali pozivu i pridružili akciji digitalnog čišćenja.

Osim otpada kojeg smo svjesni, stvaramo i onaj kojeg možda nismo ni svjesni - digitalni! Akcijom digitalnog čišćenja doprinosimo smanjenju zagađenja virtualnog, ali i stvarnog prostora.

 

 

Što je digitalni otpad?

Nepotrebne e-poruke, datoteke, aplikacije, duplikati fotografija i videozapisa predstavljaju digitalni otpad te nastavljaju trošiti električnu energiju i stvarati emisije CO2 čak i kad smo na njih zaboravili. Svake godine internet i njegovi povezani sustavi proizvedu 900 milijuna tona CO2.

 

Jeste li znali da...

➔ se svake minute u svijetu pošalje 240 milijuna e-mailova, od kojih se 20 % nikada ni ne otvori?

➔ prosječna e-pošta emitira otprilike 40 grama CO2 u atmosferu (ovisno o veličini e-pošte)

➔ 20 e-poruka dnevno po korisniku tijekom godine, stvara količinu CO2 kao automobil koji putuje 1000 km?

➔ bi trebalo posaditi 1.6 bilijuna stabala kako bi se nadoknadilo zagađenje uzrokovano neželjenom e-poštom?

➔ u svijetu postoji 4.20 milijardi korisnika društvenih mreža. Prosječna osoba svaki dan provede 145 minuta na društvenim mrežama.

➔ da 15 sati online sastanaka s uključenom kamerom stvara 9.4 kg CO2 mjesečno. Isključivanjem kamere/videa štedimo istu količinu emisija koje se stvaraju punjenjem pametnog telefona svake noći više od 3 godine.

➔ smo u posljednje dvije godine proizveli više  podataka od svih civilizacija do sada. Ogromne  količine digitalnih podataka koje proizvodimo danas mjere se u zetabajtima.

➔ jedno Google pretraživanje troši istu količinu energije kao žarulja od 60 W upaljena oko 17  sekundi.

 

Što možete napraviti?

Obrišite nepotrebne online dokumente, stare e-poruke, nekorištene aplikacije, duplikate i mutne fotografije i video zapise na pametnom telefonu, računalu, na uređajima za pohranu, virtualnim “oblacima” i drugim online spremištima. Očistite sandučiće e-pošte. Odjavite pretplatu s nepotrebnih mailing lista. Prelistajte prošlogodišnji Žmergov e-letak o zelenim online navikama i usvojite održive online navike.

 

 


II. osnovna škola Čakovec