2024-01-22 16:34:51

Europske oznake kvalitete za tri eTwinning projekta

U II. osnovnu školu Čakovec i ove su godine stigle Europske oznake kvalitete za eTwinning projekte. Europska oznaka kvalitete dodjeljuje se jednom godišnje i njena dodjela objavljuje se na eTwinning portalu. Ove godine nagrađene su učiteljice Iva NaranđaIvanka Novak i Branka Lamza. Europska oznaka kvalitete dodjeljuje se projektima koji postižu određene europske standarde, a dodjeljuje je Središnja služba za podršku (CSS).

Za eTwinning projekt Green Computing for Greener Earth Europsku oznaku kvalitete dobile su učiteljice Iva Naranđa i Ivanka Novak. Iz naše škole u ovom projektu sudjelovali su učenici osmog razreda. Ovim projektom željelo se učenike upoznati s zelenim računalstvom kao velikim korakom u ublažavanju onečišćenja okoliša i utjecaja klimatskih promjena te postići da učenici shvate povezanost održivog razvoja s zelenim računalstvom. Uz to, projekt je učenicima omogućio razvoj vještina engleskog jezika i učinkovito korištenje tehnologije za suradnju između partnerskih škola. U eTwinning projektu Green Computing for Greener Earth sudjelovalo je trinaest škola iz osam država (Hrvatske, Turske, Grčke, Poljske, Litve, Portugala, Rumunjske i Španjolske). eTwinning projekt Green Computing for Greener Earth dobio je još dva priznanja, nagrađen je u Litvi kao najbolji eTwinning projekt u kategoriji 12 - 15 godina i osvojio je treće mjesto na nacionalnom ekološkom natjecanju "The Saint Francis' Tree" u Poljskoj.

 

 

Učiteljica Iva Naranđa nagrađena je Europskom oznakom kvalitete i za eTwinning project Robotics Tour. Glavna ideja ovog projekta bila je razmjena dobrih obrazovnih praksi u STEAM obrazovanju i promicanje kodiranja, programiranja i robotike. Tijekom projekta učenici su kodirali, učili kako rade senzori i motori, kako programirati robota, razvijali strategije za rješavanje problema te izrađivali digitalne uratke. Surađujući na Twinspaceu s vršnjacima iz drugih država, učenjem i razmišljanjem o mogućnostima tehnologije i sigurnom korištenju interneta učenici su usvajali navike za sigurno i pozitivno korištenje tehnologije. Sudjelovanjem u projektu učenike se poticalo na korištenje engleskog jezika, razvijanje vještina timskog rada, komunikacije, suradnje, kritičkog mišljenja i kreativnosti. Iz naše škole u eTwinning projektu Robotics Tour sudjelovali su polaznici izvannastavne aktivnosti eTwinneri pod vodstvom Ive Naranđe, a neke aktivnosti realizirane su uz suradnju s školskom robotičkom grupom pod vodstvom učitelja Gordana Bartolića. U eTwinning projektu Robotics Tour uz našu školu sudjelovale su škole iz Grčke, Rumunjske, Španjolske i Turske, te dvije škole iz Tunisa i Jordana što predstavlja eTwinning Plus program, proširenje eTwinninga na države izvan Europske unije.

 

 

Učiteljica Branka Lamza nagrađena je Europskom oznakom kvalitete za projekt Stories Bring Us Closer 2022/23, projekt koji predstavlja aktivnosti treće godine istoimenog Erasmus+ KA229 projekta. Ciljevi projekta bili su povećati učeničku motivaciju za čitanjem, razvijati jezičnu pismenost u praksi, promicati socijalnu inkluziju i proširiti znanja o drugim zemljama i kulturama, a postignuti su pomoću svijeta priča i pripovijedanja.

Sudjelovali su učenici i učitelji razredne i predmetne nastave te školska knjižničarka. Spomenuti Erasmus+ projekt trajao je tri školske godine, a svake od njih partneri su provodili i po jedan eTwinning projekt, u koji su bile integrirane sve Erasmus+ aktivnosti. Uz našu školu, sudjelovale su škole iz Grčke, Italije, Španjolske i Švedske.

 

 

Za II. osnovnu školu Čakovec oduvijek je važna integracija Erasmus+ i eTwinning projekata, s obzirom da eTwinning kao virtualna zajednica omogućava pronalaženje partnera, komunikaciju i dijeljenje ideja i projektnih rezultata sa školama širom Europe.

Više o eTwinning projektima, kao i o drugim eTwinning aktivnostima II. osnovne škole Čakovec može se pogledati na školskim mrežnim stranicama.

http://os-druga-ck.skole.hr/etwinning

 


II. osnovna škola Čakovec