2010-11-30 17:27:00 Četvrti susret Mreže škola bez nasilja 11. i 12. studenog u Zagrebu je održan IV. susret Mreže škola bez nasilja na kojem su sudjelovali i predstavnici naše škole: ravnateljica B. Majhen, školska koordinatorica za Unicef program pedagoginja J. Janjić i predsjednica Vijeća učenika Višnja Šljivac.
Mreža škola bez nasilja predstavlja najveći nacionalni forum za prevenciju nasilja u školama – tom se prilikom okuplja više od 10.000 učitelja i 150.000 djece iz cijele Hrvatske. Radi se o školama koje redovito prate pojavnost i učestalost vršnjačkoga nasilja i zlostavljanja kroz Unicefov projekt Za sigurno i poticajno okruženje u školama (u našoj se školi, osim programa „Stop nasilju“ provodi i program „Prekini lanac“ kojem je cilj prevencija i smanjivanje elektroničkog zlostavljanja). Ohrabruju rezultati da je većina škola uključenih u projekt uspjela smanjiti nasilje u školskim hodnicima, učionicama i igralištima i do 50%. Održana su brojna predavanja i radionice čiji je cilj bio pronaći način za održivost programa u budućnosti, upoznati se s novim istraživanjima i materijalima vezanim uz projekt te osnažiti sve škole sudionike za nastavak provođenja programa čiji nas pozitivni rezultati obvezuju na daljnji predani rad. Paralelno s predavanjima i radionicama koje su se odvijale za ravnatelje i koordinatore, organizirane su aktivnosti za sve učenike-predstavnike (po jedan je učenik/ca predstavljala svaku školu) na kojima su se bavili problemima nasilja u školama predstavivši na kraju skupa svoja rješenja i prijedloge. Evo što o svom iskustvu u Zagrebu kaže predsjednica Vijeća učenika, Višnja Šljivac: Nakon registracije sudionika, pozdravnog govora i zahvale sponzorima, učenici su podijeljeni u grupe, kako bi nastavili na radu u suzbijanju vršnjačkog nasilja.
Radionice su dobile različite nazive: UNICEF, FORUM TEATAR, … Osobno sam učestvovala u radu UNICEF grupe. Govorili smo o aktualnim problemima vezanim za nasilje te odnose roditelj-učenik, nastavnik-učenik, učenik-učenik. Posebno je bio zanimljiv dio koji se odnosio na utjecaj medija i facebooka na mlade. Igrali smo igre čija je poruka bila nenasilje. Donijeli smo Deklaraciju u kojoj upozoravamo da i roditelji trebaju prihvaćati savjete te da imaju više vremena za nas, da nas ozbiljnije shvaćaju, a nastavnici da nas poštuju te da nas ne vrijeđaju i omalovažavaju. U želji da se i sljedeće godine održi susret, u kojem će se stvoriti puno novih prijateljstava, razgovarati o problemima i idejama za rješavanje problema, moja poruka je sažeta u rečenici kojom ocjenjujem svoj dojam o održanom susretu: ČINIM PRAVU STVAR – PRIDRUŽI SE! |
Osnovna škola Eugena Kumičića Slatina |