2019-04-05 16:30:28

Građani po mjeri

U Gimnaziji Petra Preradovića u Virovitici 5. je travnja održana županijska razina Smotre projekata s područja Građanskog odgoja i obrazovanja za osnovne i srednje škole. Našu su školu svojim projektima ove godine predstavila čak tri projektna tima koji su tijekom godine vrijedno radili. Saznajte kako naši klinci mijenjaju svijet.

Ovo je samo dio publike pred kojom su učenici predstavljali svoje akcijske planove, doduše, s malo treme (koja je bila upravo na onoj razini da izazove simpatije) i s mnogo samopouzdanja i sigurnosti u ono što govore.

Inače, projekti s područja GOO-a bave se nekim problemom koji je uočen u školskoj i lokalnoj zajednici te se zatim intenzivno radi na mogućnostima pronalaženja rješenja, odabire se najbolje i onda se na njemu jednako tako intenzivno počinje raditi (zapravo, planiranje i provedba teku još intenzivnije). Zbog svega toga zaista možemo reći da učenici (pa čak i sa 7 godina) mijenjaju svijet.

Najmlađa ekipa bila je ona učiteljice savjetnice Vere Menčik koja je svojom simpatičnošću pokosila Povjerenstvo, ali koje je bilo potpuno razoružano nakon njihova sigurna izlaganja o igrama koje djeca igraju danas i onima koje su igrali prije. U nastupu učenika postalo je jasno da ne samo da oni uočavaju koliko se slobodno vrijeme digitaliziralo, već imaju i rješenje- Muzej tradicionalnih igračaka koje ćemo sami izraditi, izložiti, ali, najvažnije, i koristiti. U prošlost su nas vratili članovi tima projekta pod nazivom Slatnogori sakupljači- Leon Ciglar, Sara Kubatov, Andrijana Kolić i Tin Hamaček.

Na smotri su sjajnom idejom zasjale i članice projekta A je to- majstorice vještine predstavljanja, ali i buduće majstorice uređenja zidova. Naime, Gita Špoljarić, Gala Brunović, Lana Brdarić i Anja Koić nisu više željele gledati zidić na prilazu Školi koji svojom neuređenošću kao da mami na uništavanje i pisanje groznih poruka pa su odlučile nešto poduzeti- gradonačelnik Denis Ostrošić je to dopustio, štoviše i financirao Projekt, a curke su krenule u akciju uvjeravanja ljudi da je najbolje da nešto sam urediš da bi to znao cijeniti, sve pod motom "Uredimo i čuvajmo svoje" te su zato u projekt uključile sve učenike naše škole, srednjoškolce i udruge s područja Grada.

Znači, u skoroj budućnosti ćemo stazom do škole prolaziti uz poruke tolerancije, ali će nas i na kraju staze, nakon svih apela Škole upućenih roditeljima, konačno dočekati prometna sigurnost i red. To će ugradnjom prometne rampe postići Ana Nika Brunović, Allison Miller, Gabrijela Ivoš i Ena Knežević jer je upravo to rezultat projekta Siguran i korak lak za sve nas kojemu je voditelj učitelj Tehničke kulture Ivan Drokan, a koji je odlučio dijelom financirati i župan Igor Andrović upravo zbog sigurnog i samouvjerenog nastupa djevojaka koji su pokazale i na Smotri.

Povjerenstvo za osnovne škole (koje su činili  Ljiljana Main, Matija Gosler i Sanja Mrzljak Jovanić), a i opće županijsko povjerenstvo u sastavu Krunoslava Kovačića, Ljiljane Main i Zorislava Jelenčića su bili zadovoljni nastupom naših učenika koji su nakon uspješno obavljenog posla krenuli u šetnju gradom po kojem naša županija nosi ime, dok je učiteljica Vera Menčik ostala na Smotri u ulozi članice Povjerenstva za srednje škole. Sigurni smo da je i njoj bilo jednako poučno kao i učenicima.


Osnovna škola Eugena Kumičića Slatina