2022-11-28 08:35:41

Orašar u školskoj knjižnici

 

 

Orašara su izradile učenice 4.a Gabriela, Lota, Maja, Maria.►

Posljednijih godina i kod nas se sve češće može vidjeti orašar kao dio božićnih dekoracija.  No, zašto je poznati orašar simbol Božića? Orašar, zapravo alat za drobljenje oraha i orašastih plodova, ima dugu povijest. U Njemačkoj su vjerovali da su orašari donosili sreću i mir obiteljima i štitili njihov dom. Orašari su se koristili kod svečanih ručkova i večera za vrijeme deserta, jer su se tada u 13. stoljeću za desert jeli orasi i drugi orašasti plodovi. Za njihovo razbijanje trebala je naprava baš poput orašara. Kako su se nakon skupljanja u jesen orašasti plodovi jeli zimi, nekakao u vrijeme blagdana, orašari su se polako počeli povezivati uz vrijeme zimskih blagdana.
Prvotno su orašari imali uporabnu funkciju, a kasnije postaju dekoracija. Pritom je najveću ulogu u tome imao Kralj orašara, Christian Steinbach, koji je započeo tradiciju ručno rađenih drvenih orašar u obliku vojnika. Danas se u SAD nalazi i bavarsko selo  Leavenworth u kojem se nalzi Muzej orašara.
No, ono što je posebno pogodovalo popularizaciji orašara i još ga više prikovalo uz Božić, svakako je istoimeni balet Petra Iliča Čajkovskog ,nastao prema bajci Orašar i kralj miševa E. T. A. Hoffmanna, najpoznatije božićne bajke o djevojčici Klari koja na Badnju večer dobiva na dar drvenog vojnika orašara.


Osnovna škola Eugena Kvaternika Velika Gorica