2011-05-30 06:55:28

Plovili ste s nama... Morima po svijetu

Morima po svijetu: to je bila tema ovogodišnjeg Dana škole. Moram priznati da se ove godine kreativnost i maštovitost voditelja i učenika stvarno iskazala.

Kao i svake godine i ovaj puta smo imali pregršt radionica, predavanja i predstava, tako da je na Danu škole bilo dosta zanimljivo. Od kreativnih radionica, preko uprizorenja života u ono vrijeme i različitih prezentacija pa sve do različitih predstava i igara, naša škola je na Dan škole bila stvarno mjesto za svakoga. Niste morali ni voljeti more da biste našli nešto za sebe. No, idemo mi na početak, na samo otvaranje.

Iako je Dan škole počeo i prije otvaranja, na užurbanim pripremama, malo tko je propustio otvaranje. Dvorana je bila puna. Vjerovatno zato što su svi htjeli vidjeti program povodom dobivanja Zlatnog certifikata Međunarodnih EKO škola. Ravnatelj je otvaranje započeo svojim govorom, i, kao što je rekao, imali smo dvostruko slavlje. Slavili smo Dan škole i dobivanje Zlatnog certifikata. Predao je riječ gospođi Anici Krnjaković, nastavnici naše škole u mirovini i možda najzaslužnijoj za dobivanje Certifikata. Nakon što je kratko prokomentirala događaj došao je onaj trenutak koji se u našoj školi dugo čekao, dizanje zastave Međunarodnih EKO škola. Nakon toga svirači i plesači plesnog društva Željezničar otplesali su nam stare dalmatinske plesove. Poslije njih došao je red na druge razrede da pokažu isto, učinili su to kako treba i zaslužili veliki pljesak publike. Nakon programa otvaranja, svi smo krenuli obilaziti mnogobrojne radionice.

Kao što sam već rekao, viši razredi su se iskazali. Imali su dvanaest zanimljivih radionica koje su mi se jako svidjele. Evo kratkog pregled tih radionica. Obilazak sam počeo sa predavanjem udruge Gloria Maris: Čarobni morski svijet. To je bilo stvarno zanimljivo predavanje gdje smo mi, učenici, mogli naučiti svašta. Prava poslastica za ljubitelje morskoga svijeta, ali i one druge, jer tamo se moglo dobiti jako puno zanimljivih informacija. Sve je to bilo popraćeno izložbom učeničkih radova.

Sljedeća radionica je bila Matematički origami. Kada sam ušao u učionicu zatekao sam puno učenika koji su presavijali papir. „Zabavljamo se i učimo druge kako se radi origami. Meni se ovo jako sviđa.“ , rekla nam je petašica Petra, koja je pokazivala način na koji se radi origami. Origami je nastao u Kini, ali je tek u Japanu, gdje se tradicionalno štuje papir, doživio pravi zamah. Razvilo se vjerovanje da ako čovjek napravi tisuću origami ždralova ispunit će mu se želja. U 20. Stoljeću Japan dolazi u veći kontakt sa Zapadom, tako da origami postaje sve popularniji U Europi i Americi.

U učionici engleskog jezika su se odvijale dvije predstave: Prvi turisti na opatijskoj promenadi, koja se odvijala na njemačkom jeziku, i Turističke ljepote Istre, koja je bila na engleskom jeziku.

U učionici hrvatskog jezika se događalo nešto stvarno zanimljivo: Omiški gusari, radionica koja se sastojala od prezentacije i predstave u kojoj ima puno scena borbe. Bilo bi stvarno prava šteta ovo propustiti. Stvarno odlično iskustvo!

No, radionica koja mi se ipak najviše svidjela je bila Morima po svijetu kroz pokuse iz fizike. Ako vas zanimaju prirodne zakonitosti i fascinirani ste stvarima koje se događaju oko vas tada ste morali doći pogledati ovu radionicu. Stvarno poučna radionica, mogli ste svašta naučiti o stvarima vezanima uz more, kao na primjer kako radi periskop ili morske orgulje. Stvarno poučna, zanimljiva i zabavna radionica!

U učionici likovne kulture je bila jedna zanimljiva prezentacija: Razvoj hrvatskog ribarstva. Osim činjenica o tome kako se razvijalo naše ribarstvo, bilo je tu i pjesme, pa čak i nekih smješnih trenutaka iz ribarskog života. Poslije toga je nastavnica likovnog vodila radionicu pod imenom Ribe.

Tu je još bila i radionica Vizualna poezija i zanimljiva prezentacija o bitkama za Jadran te igra Skriveno blago.

Na radionici Tradicionalni načini komunikacije pomoraca su zanimljive bile razglednice iz velikih svjetskih luka i pisanje poruka u boci. Imali smo još i radionicu Pomorstvo, kapetani i jedrenjaci Malog Lošinja, Orebića i Kotora, a na kraju smo gledali prezentaciju i scenski prikaz na temu Morima po svijetu.

Sveukupni dojam je odličan. Kreativno osmišljene radionice i još kreativniji učenici: recept za dobar provod. Nadajmo se da ćemo dogodine imati jednako kreativan i zabavan Dan škole.

 

Petar Sušac, 4.a 


Osnovna škola Frana Krste Frankopana Osijek