2020-02-25 18:23:00

Nagrađen likovni rad učenice 3.a razreda

Učenici 3.a razreda su sudjelovali na likovnom natječaju  „Plastelinko“ jedinstvenim likovnim izričajem: slikanjem plastelinom na papiru.

Tehniku slikanja plastelinom učitelj likovne kulture Tihomir Razum prvi puta je isprobao u sklopu projekta KA101 "Resourceful school" na tečaju u Firenci, 2019. godine.

Tehniku slikanja plastelinom moguće ju je izvoditi čačkalicama, metalnim predmetima ili nekim drugim pomagalima, a plastelin se može nanositi na površinu papira prstima, razmazivati, odstranjivati, urezivati u površinu plastelina ili se mogu izvodili različiti oblici.

Plastelin je prije rada potrebno zagrijati oko 2 minute u rukama kako bi se lakše prstima razmazivao po papiru u tanjem sloju.
Kao i kod tehnike tempere, boje u plastelinu se međusobno mogu miješati.

Učenike je bilo potrebno ovim natječajem potaknuti na inovativniji likovni izričaj na temu „MASKE IZVANZEMALJSKE“.

Poklade, maškare, mesopust, poklad, bušari, šafingari, fašnik, pust, karneval... sve su to nazivi za razdoblje nakon Nove godine do Čiste srijede ili Pepelnice.
U to vrijeme svatko ima priliku postati netko drugi, nešto drugo...
Narod od pamtivijeka poznaje običaje maskiranja, a ta tradicija je vrlo živa i danas.
Svatko od nas je čuo za karnevale u Rio de Janeiru, Veneciji i u nekim hrvatskim gradovima (Rijeka, Samobor...).
Prvobitno značenje karnevalskih tradicija bilo je zaštitno – zastrašivanje demona, zlih sila, duhova, kako bi ih se udaljilo od ljudi, stoke, stanova itd.
Možemo ustvrditi da podrijetlo karnevala seže do starorimskih svetkovina (Saturnalija, Luperkalija, Matronalija...), u kojima je prisutan utjecaj Dionizova kulta.
U srednjem vijeku to je bio početak nove godine, a uz taj dan je u mnogim europskim krajevima vezana i tradicija biranja jednodnevnih kraljeva – to je službeni početak pokladnoga razdoblja.
U narodu su neki načini maskiranja prerasli u tradiciju.  To su: preodijevanje muškaraca u žene i obrnuto, maske Cigana, crnaca, različitih građanskih, crkvenih ili vojničkih zvanja, kao i maske životinja i čudovišta.

Rad učenice EME SABOL TORBICA je odabran među 90 radova iz cijele Hrvatske koji je izložen na izložbi učeničkih radova u sklopu likovnog natječaja „PLASTELINKO“  u OŠ Pantovčak.


Osnovna škola Frane Petrića Cres