2013-11-29 14:30:33

KNJIŽEVNI SUSRET SA SPISATELJICOM IVONOM ŠAJATOVIĆ

U okviru Festivala o pravima djece učenici 6., 7. i 8. razreda su u pratnji nastavnice Ane Matijević i knjižničarke Nikoline Sabolić prisustvovali  književnom susretu s našom koprivničkom spisateljicom Ivonom Šajatović. Ovogodišnji domaćin Festivala, čiji je organizator UNICEF, bio je naš grad Koprivnica, a Festival je posvećen knjigama i čitanju pod nazivom „Dobre stranice ne poznaju granice“. 

Književni susret održan je u Domu mladih, a otvorila ga je dramska družina Teatra Ludens, koja je scenski prikazala ulomak iz najpoznatijeg romana Ivone Šajatović „Tajna ogrlice sa sedam rubina“. U predstavi su glumile i učenice naše škole, članice dramske družine Teatra Ludens. U razgovoru s književnicom učenici su se upoznali s njezinim načinom pisanja, stvaranja i razmišljanja. Predstavila je svoje knjige za djecu i mlade: „Tajna ogrlice sa sedam rubina“, „Strogo povjerljivo“, „Pazite kako igrate“ i „Jackpot“, 1. i 2. dio. Susret je vodio Sven Šestak, glumac Teatra Ludens.  Na pitanje što ju je nagnalo da joj prvi roman bude kriminalistički,  autorica je odgovorila da je pokušala stvoriti štivo koje bi većini mladih bilo zanimljivo jer mladi danas čitaju sve manje. Autorica vjeruje da svatko voli čitati nešto, samo treba otkriti što, a krimći, zbog neizvjesnosti i napetosti, imaju sposobnost zadržati čitatelja do kraja priče. Inspiraciju za pisanje književnica crpi u ljudima i događajima oko sebe, likovi i radnje nesvjesno nastaju u njezinim mislima kao posljedica onoga što je doživjela, proživjela, pročitala... Za roman „Strogo povjerljivo“ autorica je dugo tražila nakladnika koji bi ga bio spreman objaviti jer govori o seksualnom zlostavljanju djevojčice u obitelji, a to su teme o kojima se u našem društvu teško otvoreno govori ili se pak nastoje „sakriti ispod tepiha“. Roman „Pazite kako igrate“ prati sudbinu troje udomljene djece, kojima su u „startu“ života podijeljene lošije „igrače karte“, ali kako će odigrati životnu igru, tj., na koji će put usmjeriti svoje živote, ovisi o njima samima, njihovim vlastitim odlukama i postupcima. U romanu „Jackpot“ u središtu je obitelj koja osvaja zgoditak na „Bingu“, obitelj s mnogim životnim problemima današnjice.

Književnicu Ivonu Šajatović doživjeli smo kao otvorenu, iskrenu, komunikativnu i jednostavnu osobu s velikim darom za pisanje i stvaranje priča o životu. U nama je pobudila radoznalost i potaknula nas na čitanje svojih knjiga i, općenito, lijepe književnosti. Čitanjem možemo unaprijediti svoj način izražavanja i razvijati vlastite stvaralačke sposobnosti.

Asocijacijom na roman „Jack pot“ po dolasku u dvoranu Doma mladih svi su učenici dobili brojeve koje je spisateljica kasnije izvlačila i dobitnicima uručila nagradu - jednu od svojih knjiga. Iako nijedan učenik naše škole nije bio izvučen, književnica je našoj školskoj knjižnici poklonila roman „Jack pot“.

Spisateljica nas je potaknula na razmišljanje, čitanje i govorenje o problemima današnjice. Naučili smo da u životu ne možemo birati gdje ćemo se roditi, u kakvoj obitelji, kakva će nam biti osobnost, ali stvarnost trebamo prihvatiti i s njome živjeti jer problemi su dio našega života, a svoju sudbinu moramo uzeti u svoje ruke. 

 

Irena Zebec 8. a
                                                                               Novinarska grupa


Osnovna škola "Đuro Ester" Koprivnica