2014-06-08 13:47:02

Proslavili smo Dan škole

Svečanost obilježavanja Dana škole „Đuro Ester“ iz Koprivnice protekla je u znaku dviju velikih obljetnica: 55. obljetnice Škole i 170. godišnjice rođenja Đure Estera, pučkog učitelja, pedagoga i pisca čije ime nosi jedna od triju koprivničkih osnovnih škola.

Đuro Ester rodio se 2. ožujka 1844. godine i radio kao pučki učitelj 27 godina. Svojim je pedagoškim radovima revno surađivao u časopisu „Napredak“. Pedagoške teme i problemi u odgoju i poučavanju o kojima je pisao, i danas su vrlo aktualni. Evo nekoliko zanimljivih naslova Esterovih pedagoških radnji: „Pabirci s pedagogičkoga polja u staro doba“, „Prinesak k povijesti pedagogije“, „O nagradama i kaznama“, „Nešto o mnemotehniki i izvanrednoj pameti nekih ljudi“, „Koji je uzrok da su djeca po gradovima u ćudorednom i bogoštovnom smislu u najnovije vrijeme popustila?“, „O metodičkim načelima u računstvu prema Strehlovoj metodici“, „Pazi na tjelesne i duševne sposobnosti gojenčeta, kad ga u zanat ili u nauke daješ“, „Kako se hrani i kako se hranom uzdržaje čovječje tijelo?, „Kako i kojim načinom bi se moglo djelovati da čitanje omili mladeži školskoj, a kroz nju i puku?“… Ovakav značajan teorijski rad na pedagoškom planu Đuro Ester popratio je i praktičnim radom izradivši nekoliko priručnika za djecu: „Pisanka za mladež nižih pučkih škola“, „Risanka za mladež hrvatskih pučkih škola“ i dr.

Kako piše povjesničar Ivan Peterlin u članku „Đuro Ester – pisac stare Koprivnice“ u Podravskom zborniku iz 1980. godine, Đuro Ester se kao svestrani književni i pedagoški djelatnik okušao u pisanju različitih književnih formi. Neka njegova djela uglazbili su Fortunat Pintarić, jedan od najpoznatijih hrvatskih skladatelja toga doba te Tomo Šestak, gradski kapelnik, najznačajnije ime koprivničkog glazbenog života dugi niz godina. Ponajviše uspjeha kao književni stvaratelj Ester je doživio svojim dramama – komedijama. Često izvođene i prikazivane po čitavoj zemlji, komedije su najpoznatiji dio Esterova književnog stvaralaštva u kojima je prikazao isječke iz života provincijske Koprivnice, tadašnjeg malograđanskog društva, ljudi, njihovih slabosti i ambicija. Kao mlad učitelj osnovao je i amatersko kazalište, jedno od prvih diletantskih društava u Hrvatskoj, koje je izvodilo njegove drame.

Središnji dio kulturno-umjetničkog programa na svečanosti Dana škole „Đuro Ester“ bila je kazališna predstava „Pravnički ples“, priređena prema istoimenoj komediji Đure Estera. Dramu je na scenu postavio kazališni redatelj Damir Mađarić, a glumili su učenici 7. i 8. razreda naše škole. Predstava koja odiše duhom 19. stoljeća oduševila je sve uzvanike svečanosti. Zahvaljujemo Hrvatskom narodom kazalištu u Varaždinu koje nam je za potrebe predstave ustupilo kostime i haljine. Osobitu zahvalnost dugujemo redatelju Damiru Mađariću čija je profesionalna ruka vodila mlade glumce u radu na tekstu i uvježbavanju kretnji po pozornici. Oživjevši Esterovu dramu, pobudili smo davna sjećanja i uspomene koje povezuju prošlost i sadašnjost naše škole.

Još jedan svečani trenutak bilo je otkrivanje biste Đure Estera koju je izradio naš učitelj likovne kulture, grafičar i akademski slikar Darko Markić. Bistu su otkrili učenici 8. razreda, članovi Vijeća učenika u trenutku kada smo svi zajedno na pozornici pjevali himnu škole „Đuro Ester“. Pjesmu je predvodio zbor škole pod vodstvom učitelja glazbene kulture Mihaela Kivača.

Povodom 170. godišnjice rođenja Đure Estera učenici filmske družine „Oko“, pod vodstvom učiteljice hrvatskoga jezika Sanje Antolić izradili su dokumentarni film o Đuri Esteru u suradnji s učenicima informatičke grupe, koju vodi učiteljica informatike Đurđica Lucek. Film je također prikazan na svečanosti Dana škole.

Povodom 55-te godišnjice Dana škole i 170-te obljetnice rođenja Đure Estera izdali smo knjigu Projektni mozaik. Knjigu su uredile Jasna Relja, pedagoginja, Nikolina Sabolić, knjižnjičarka i Sanja Prelogović, ravnateljica. Knjiga govori o projektnoj nastavi, stručnim usavršavanjima, izvanučioničkoj nastavi, kulturnoj i javnoj djelatnosti škole te o suradnji s roditeljima i lokalnom zajednicom.

Na svečanosti su nastupili učenici osmih razreda recitalom Zovi nas imenom, posvećenim svojoj školi, učenici četvrtih razreda koji se opraštaju sa svojim učiteljicama, folklorna grupa Dječjim plesovima Podravine i gosti iz prijateljske škole OŠ „Olge Meglič“ iz Ptuja. Prikazana je i prezentacija rada škole u protekloj školskoj godini, koju je izradila knjižničarka Nikolina Sabolić te prezentacija uspjeha učenika na natjecanjima i natječajima, koju je izradio učitelj Ivan Piskač.

Učenici povijesne grupe, zajedno s voditeljicom učiteljicom Vesnom Tulek uredili su grob Đure Estera na groblju Sv. duh u Koprivnici. Vječno prebivalište Đure Estera posjećujemo s učenicima na Dušni dan kako bismo odali počast ovom značajnom književnom i pedagoškom djelatniku koji je svojim zalaganjem obilježio zbilju jednoga vremena i sačuvao je od zaborava.

 

Nikolina Sabolić, prof., dipl. knjižničarka


Osnovna škola "Đuro Ester" Koprivnica