2017-05-03 12:31:49

DR. SANJA ŠVARC JANJANIN NA DRUŽENJU S NAŠIM UČENICIMA

Tradicionalni godišnji seminar "Poučavanje i učenje o holokaustu i sprečavanju zločina protiv čovječnosti" bio je povod obnavljanju suradnje između naše škole i Židovske općine Koprivnica.

 

Osnovna škola Đuro Ester tijekom četiri dana sudjelovala je u organizaciji seminara. Učenici i mentori naše škole dali su velik doprinos svečanom otvorenju konferencije, turističkom obilasku sudionika našim gradom, te je naposljetku naša škola bila domaćin videokonferencije tijekom koje su nastavnici i učenici iz sedam škola iz cijele Hrvatske razmijenili programe obilježavanja Dana sjećanja na žrtve holokausta.

 Na prostoru koncentracijskog logora Danica, gdje je održana komemoracija povodom Dana sjećanja na holokaust, bilo je i 40 učenika naše škole koji su pustili u zrak 40 lampiona koji simboliziraju 40 logora u kojima su stradavali Židovi u NDH.

Prije točno deset godina učitelji i učenici naše škole (Sanja Antolić, Jasminka Fanuko-Polančec, Mihael Kivač, Đurđica Lucek) radili su na projektu koji je kao rezultat imao nastajanje edukativnog filma o koprivničkoj sinagogi i židovskoj tradiciji, u kojem je ostvaren intervju s predsjednikom židovske općine dr. Krešimirom Švarcom, ocem dr. Sanje Švarc Janjanin.

Ove godine naša se škola predstavila i kratkim filmom skupine „Povijest za budućnost“ u kojem je naglasak bio na najznačajnijim židovskim izumima. Film na djeci pristupačan način objašnjava na koji su način židovski izumi učinili naš svakodnevni život lakšim i zanimljivijim.

Predstavnica Židovske općine dr. Sanja Švarc Janjanin posjetila je našu školu kako bi se susrela s učenicima sudionicima programa Obilježavanja dana sjećanja na holokaust, te im zahvalila na velikom angažmanu i trudu koji su uložili u program višednevnog seminara. Učenici su ugostili dr. Švarc u našoj zbornici, koja je zahvalila našim učenicima počastivši ih dvjema ukusnim tortama.

Dr. Sanja Švarc Janjanin pohvalila je učenike sudionike i njihove mentore, te još jednom naglasila kako priča o holokaustu nije priča usmjerena samo prema Židovima, nego prema svima nama. Fokus je stavila na obrazovanje i učenje o onome što se dogodilo u prošlosti. Istaknula je kako o holokaustu treba govoriti i iznositi točne podatke, koliko god to bilo bolno.

Koprivnička židovska općina ostatak je ostataka nekadašnje Židovske općine koja je bila vrlo velika. Židovi su nekoć u ovom gradu značili jako puno te su Koprivnicu doživljavali kao svoj grad i sudjelovali u svim aspektima života, dok  u jednoj noći 1941. nisu gotovo svi nestali. Koprivnička židovska zajednica svela se s prijeratnih 400 na brojku od svega sedam članova.

Kako svakodnevno svjedočimo raznim oblicima diskriminacije, nasilja, izrugivanju okrenutom manjinskim skupinama, cilj edukacije o holokaustu je osposobiti nastavnike kako bi kod učenika osvijestili nužnost borbe protiv diskriminirajućih oblika ponašanja, te ih poticali na aktivno uključivanje učenika u prevenciju nasilja u svojoj okolini. Upravo su edukacija i nove metode poučavanja najbolji odgovor kojim se možemo suprotstaviti tendenciji relativizacije holokausta i zločina protiv čovječnosti. Stečena znanja i vještine, poput razvijenog kritičnog mišljenja, međusobnog uvažavanja, tolerancije i pravednosti ključna su u izgradnji mladih generacija, ali i demokratske, tolerantne države.

Mirna Kovačić, prof.


Osnovna škola "Đuro Ester" Koprivnica