2020-01-28 10:51:54

OBILJEŽAVANJE DANA SJEĆANJA NA HOLOKAUST

27. siječnja obilježava se Međunarodni dan sjećanja na Holokaust, dan kada se prisjećamo na one koji su patili i umrli u vrijeme Holokausta u Europi. Okupivši se na Spomen području Danica učenici 8. razreda naše škole izrazili su solidarnost i sjećanje na sve nevine žrtve čija je jedina krivica bila u boji kože, crtama lica, materinjem jeziku, imenu i prezimenu ili načinu na kojem se mole Bogu.

Logor Danica osnovan je 15. travnja 1941. godine, a postojao je do 1. rujna 1942. godine. Bio je to prvi logor u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj (NDH), utemeljenoj pet dana ranije. Danicu je osnovalo Ministarstvo unutrašnjih poslova NDH na dan kada su ustaše predvođene Antom Pavelićem iz Italije stigle u Zagreb.

 

 

Koprivnički Židovi podijelili su sudbinu Židova Europe. Prisjetili smo se odraslih kojima nije bilo dozvoljeno da ostare, starih kojima je uskraćen prirodni odlazak i djece koja nisu imala prilike dovršiti svoju igru. Prisjetili smo se smrti 6 milijuna Židova koji su stradali u vrijeme nacističkog režima, kao i milijuna Roma, Slavena, antifašista, homoseksualaca, Jehovinih svjedoka, te ostalih rasnih, etničkih i vjerskih manjina. Jedno za drugim, nestajala su ljudska prava na rad, na obiteljski život i na prakticiranje religije.

 

Komemoraciji su se pridružili i gradonačelnik Koprivnice Mišel Jakšić, njegove zamjenice Ksenija Ostriž i Melita Samoborec, predsjednik Gradskog vijeća Ivan Pal, te zamjenik župana Ratimir Ljubić. Posebno zahvaljujemo članici Židovske zajednice Koprivnica, Miri Relić Wolfensson na emotivnom govoru koji je održala ispred okupljenih. Na komemoraciji je također govorio predsjednik Udruge antifašističkih boraca i antifašista Koprivnice, gospodin Rade Prosenjak koji se osvrnuo na nužnost održavanja sjećanja na žrtve nacističkih i fašističkih režima u Europi i našoj zemlji. Viši Kustos Muzeja grada Koprivnice Dražen Ernečić održao je zanimljivo predavanje vezano uz osnutak i funkcioniranje logora Danica tijekom 1941. i 1942. godine, te približio učenicima povijest logora koji se nalazi svega 3 kilometara od središta Koprivnice.

Broj sudionika komemoracije nije nikada bio veći, pa se nada u početak revitalizacije Spomen područja ponovno pojavila.

U svečanom komemorativnom programu sudjelovali su svi učenici učenici 8. razreda, a poseban doprinos svojim interpretacijama poezije nastale u vrijeme holokausta dale su učenice 8.a razreda Lucija Delić, Nera Teufel, Nives Novak i Marija Rimac (mentorica Sanja Antolić). Učenice Sara Višak i Ana-Marija Buhić otvorile su komemoraciju izvedbom ruske židovske narodne pjesme „Tumbalalaika“ (mentor Mihael Kivač). Učenica Ida Kodrić na violini je izvela temu iz filma „Schindlerova lista“. Uz njenu dirljivu izvedbu učenici 8. razreda postavljali su lampaše, lučice i kamenčiće oblikujući Davidovu zvijezdu u spomen na sve žrtve Holokausta. S učenicima su u pratnji bile učiteljice povijesti Jasminka Fanuko-Polančec i Mirna Kovačić, te učitelj Mihael Kivač. Našim učenicima pridružili su se i učenici koprivničke gimnazije u pratnji profesora Zorana Pintarića.

U budućnosti bit će najvažnije spriječiti scenarij u kojoj jedna skupina na poziciji moći dolazi u situaciju gdje može uništiti cijeli jedan narod, njegovu povijest, kulturu i tradiciju. Glavna lekcija Holokausta jest da se trebamo suprotstaviti nepravdi. Moramo čuvati sjećanje na milijune koji su poginuli boreći se za ljudska prava i pravedan svijet za sve.

 

PROGRAM KOMEMORACIJE – DAN SJEĆANJA NA ŽRTVE HOLOKAUSTA

DANICA, 27.1. 2020.

 

1. Tumbalalaika – židovska ruska narodna pjesma - A. Buhić, S.Višak –  mentor M.Kivač

2. recitacija – Holokaust (Barbara Sonek) – Lucija Delić – mentor S.Antolić

3. Pozdravni govor – Obilježavanje Dana sjećanja na Holokaust – M.Kovačić

4. recitacija – Uzeli ste mi odjeću – Nives Novak -  mentor S.Antolić

5. recitacija – Prvo su došli (Martin Niemoller) – Nera Teufel -  mentor S.Antolić

6. recitacija -  Od sutra (Motel) – M.Rimac – mentor S.Antolić

7. Violinistička izvedba skladbe iz „Schindlerove liste“  -  Ida Kodrić -  M.Kivač

8. postavljanje lampaša/kamenčića u obliku Davidove zvijezde

9. minuta šutnje

10. Obraćanja: UABA Koprivnice (Rade Prosenjak), Židovska zajednica Koprivnica (M.Relić), Muzej grada Koprivnice (D.Ernečić)

11. Sat povijesti – šetnja memorijalnim područjem (D.Ernečić, M.Kovačić, J.F.Polančec)

 

Mirna Kovačić prof., koordinatorica

 

U nastavku pogledajte galeriju fotografija:

http://os-gjuro-ester-koprivnica.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=249&limit=&curr_page=2

 


Osnovna škola "Đuro Ester" Koprivnica