2020-02-26 15:54:44

Posjet izložbi LADO / TRAGOVI / RELJEFI u Galeriji Koprivnica

U sklopu istraživanja i učenja o svjetskoj i hrvatskoj kulturnoj baštini grupa darovitih učenika posjetila je Galeriju Koprivnica i razgledala izložbu LADO / RELJEFI / TRAGOVI kojom Ansambl LADO obilježava svoju 70. obljetnicu. Učenici su razgledali fotografije autorice Petre Slobodnjak, fotografkinje i grafičke dizajnerice, koje prikazuju plesače, pjevače i glazbenike profesionalnog ansambla LADO u trenucima umjetničkog nastupa na sceni, kao i jedinstvenost i ljepotu raznolikih narodnih nošnji Hrvatske. 

 

Izložba je podijeljena u četiri dijela i prikazuje nošnje iz sjeverozapadnog dijela Hrvatske, Slavonije, Like te Primorja i Dalmacije. Uz stručno vodstvo kustosice Maše Zamljačanec učenici su se tijekom izložbe upoznali s tradicijskim hrvatskim plesovima, porijeklom pojedinih plesova, običajima, posebnostima narodnih nošnji pojedinog kraja, detaljima i dijelovima nošnji, zaštićenim kulturnim dobrima našega kraja. Naučili su da su ivanečki vez, bijeli vez iz Peteranca, umijeće izrade i sviranja tradicijskog glazbala cimbula, kao i bregovska pita zaštićena nematerijalna kulturna dobra Hrvatske. Na fotografijama mogli su se vidjeti detalji narodnih nošnji – vezovi, čipka, pregače, oglavlja, obuća (opanci). Dio izložbe su i video-uradci koji u usporenoj snimci prikazuju posebnosti narodne nošnje dalmatinskog podneblja i vrlo zahtjevne pokrete pojedinih plesova iz drugih dijelova Hrvatske. Učenici su vidjeli kako izgleda Valpovački kolo i Ophod kraljice ili Ljelje u kojem djevojke na glavu stavljaju muški šešir, uzimaju sablje i kreću u ophod selom. Saznali su da je Linđo, narodni ples Dubrovačkog primorja, zahvaljujući pomorskim putevima nastao pod utjecajem španjolskih plesova. Upoznali su običaje našega kraja uz Vuzmeno kolo koje su plesali mladi na Uskrsni ponedjeljak. Posebnost izložbe, kao svojevrsni labirint fotografija, su velike, lepršave svile s otisnutim detaljima nošnji i pejzažima koje unose pokret u same fotografije.

Nakon razgleda izložbe etnologinja Vesna Peršić Novak pokazala je dijelove podravske narodne nošnje. Učenici su mogli dotaknuti šlajer (veo), šamije (svilene marame), končane rupce, fertun (pregaču), podsuknjenku (podsuknju), štrikanec (vuneni pončo). Saznali su u kojim su prilikama žene nosile te odjevne predmete i kako su se oni izrađivali i čuvali.

Dojmljiva izložba koja priča o bogatstvu hrvatske nematerijalne kulturne baštine, potaknula je svijest o važnosti očuvanja tradicijske kulture naše zemlje. 

 

Fotogalerija

Alegra Hammoud, 7.b


Osnovna škola "Đuro Ester" Koprivnica