2024-06-21 10:44:31

Erasmus+ mobilnost u slovački Sobrance – do ukrajinske granice i natrag

Učenici OŠ „Đuro Ester“ boravili su u Slovačkoj u sklopu Erasmus+ projekta JOIN. Maratonsko "zeleno putovanje“ započelo je kombi prijevozom na relaciji Koprivnica - Zagreb te se nastavilo autobusnim prijevozom od Zagreba, preko Budimpešte i Košica  do mjesta Sobrance, naselja u neposrednoj blizini ukrajinske granice. Složna i motivirana sedmeročlana ekipa iz „Đure Estera“ provela je 7 travanjskih dana u Slovačkoj i Mađarskoj (od 21. do 27. travnja).

 

Naši domaćini u Gimnaziji Sobrance pripremili su za nas čitav niz aktivnosti tijekom kojih smo otkrili kako funkcionira tipičan dan u njihovoj školi. Naši učenici (David Mesarić, Borna Blažek, Klara Jakupić, Mia Pleše i Sara Vulić) u pratnji svojih nastavnika Mihaela Kivača i Mirne Kovačić su imali prilike nakratko posjetiti sate fizike, kemije, engleskog, njemačkog, biologije, geografije i drugih predmeta. Škola, udaljena svega 15 km od ukrajinske granice, u prometno vrlo izoliranom dijelu Slovačke, izvrsno je opremljena i pruža najbolje moguće uvjete za obrazovanje svojih učenika. Izrazito susretljiv ravnatelj, koordinatorica Zuzana Rynikova i ostali kolege spremno su odgovarali na sva naša pitanja o razlikama u obrazovnim sustavima, dok su istovremeno za učenike bile organizirane radionice.

 

 

Kasnije je organiziran i prijem kod gradonačelnika s kojim smo razgovarali o problemima s kojima se regija suočava ali i o planovima gospodarske i turističke valorizacije ruralnih i graničnih područja. Radni dio dana smo završili posjetom impresivnom muzeju gitara (i ostalih instrumenata), jednom od najvećih europskih muzeja koji je posvećen gitarama. U večernjim satima domaćini su nas počastili večerom u tradicionalnom slovačkom restoranu na velikom akumulacijskom jezeru Zemplinska Širava – slovačkom moru!

 

 

Trećeg dana mobilnosti domaćini su nas poveli na jedno od najpoznatijih lokalnih izletišta, zaštićeni prirodni rezervat "Morske oko". Tamo smo uživali hodajući predivnom šumskom stazom oko gorskog jezera. Prethodno smo posjetili rasadnik pod upravom vojske Republike Slovačke. Vojska naime brine o pošumljavanju jednog djela šuma u Slovačkoj. Šume čine 41% površine Slovačke. Naučili smo kako se uzgajaju mladice smreke, jele i hrasta, kako se u šumi označavaju stabla te o lovstvu, uključujući i upoznavanje s opremom s kojim se djelatnici vojne šumarije služe.

 

 

Srijedu smo proveli u kulturnom, gospodarskom i sveučilišnom centru istočne Slovačke - prekrasnom srednjovjekovnom gradu Košice. Tijekom vođenog obilaska gradom saznali smo mnoge pojedinosti o povijesti Košica ali i osvijestili koliko je duboko isprepletena povijest Hrvatske i Slovačke. Suživot Slovaka i Hrvata u zajedničkim državnim zajednicama trajao je više od 800 godina. Vladarske dinastije Arpadovića, Anžuvinaca, Luksemburgovaca i Habsburgovaca utjecale su podjednako na živote Podravaca i Slovaka. Svakako smo se i zbog toga osjećali kao kod kuće.

 

 

U četvrtak smo najprije imali radionicu u Gimnaziji Sobrance gdje su učenici predstavili obrazovne sustave u svojim državama. Naši učenici su bili izvrsni u predstavljanju obrazovnog sustava Hrvatske. Uslijedile su i radionice iz kemije, fizike, informatike i ubzani tečaj povijesti/geografije Hrvatske izvedbi nastavnice Kovačić.

 

 

Kako se Sobrance nalazi petnaestak kilometara od ukrajinske granice naši su nas domaćini poveli i na samu granicu. Ondje smo upoznali rad granične policije, točnije Frontex jedinica koje čuvaju schengensku granicu. Pokazali su nam na koji način čuvaju slovačke granice od ilegalnih imigranata te koju sve opremu koriste. Posebno zanimanje privukli su nam policijski psi i naravno njihova terenska vozila. Svi smo suglasni da je ovo bilo neponovljivo iskustvo. Poslijepodne, nastavnici su još imali prilike posjetiti drvenu grkokatoličku crkvu iz 17. stoljeća koja je pod zaštitom UNESCO-a. Navečer je uslijedio emotivni oproštaj od naših divnih partnera iz Sobrancea uz mnogo emocija, plesa, pjesme i puno novih prijateljstava.

 

 

Prije povratka u našu Podravinu, vratili smo se još na nekoliko sati u prekrasne Košice te od tamo nastavili put prema Budimpešti. Najviše vremena proveli smo u velikom peštanskom zoološkom vrtu. Sjajno smo se zabavili ali i napunili pozitivnom energijom u prisustvu veličanstvenih životinja koje smo tamo susreli.

Naša Slovačka avantura pokazala se iznimno edukativnom koliko za učenike, toliko i za nastavnike u pratnji. Možemo se samo nadati da ćemo se našim slovačkim partnerima uskoro odužiti na ovom divnom i sadržajnom posjetu istočnoj Slovačkoj.

 

 

Mirna Kovačić, prof.

 

Pogledajte detalje naše slovačke mobilnosti u fotogaleriji.


Osnovna škola "Đuro Ester" Koprivnica