Osnovna škola "Gustav Krklec" Maruševec

Izlet učenika šestih razreda na otok Krk – postojbinu glagoljice

Autor: Kristina Štrlek, 17. 6. 2024.

Dana 14. 6. 2024., u ranim jutarnjim satima, učenici 6. a, 6. b i 6. d razreda uputili su se, u pratnji svojih razrednika i vodiča, na jednodnevni izlet na otok Krk koji je još u antici dobio naziv „Insulae Aurea“ – Zlatni otok.

Nakon duže vožnje i prolaskom kroz Gorski kotar znatiželjnim smo pogledom iz autobusa prvi put ugledali Kvarnerski zaljev i more. Prošli smo impozantnim Krčkim mostom kojim prolaze vozila još od davne 1980. i  čija je dužina 1430 m.

Najprije smo na sjeveroistočnom dijelu otoka Krka posjetili poznatu špilju Biserujku u kojoj smo se rashladili na ugodnih 15 stupnjeva i gdje smo,  uz stručno vodstvo djelatnice špilje, upoznali posebnosti i ljepote ove špilje koja se odlikuje bogatstvom špiljskih ukrasa – kalcitnih siga, osobito stupova i stalaktita.

Učenicima je bilo zanimljiva legenda koja kaže da je špilja Biserujka nekad bila mjesto gdje su gusari sakrivali svoje zlato pa je po tome i dobila ime.

Nakon kratkog predaha uputili smo se u Punat, kroz poznatu marinu,  gdje nas je čekao brodić koji nas je odveo do Košljuna, malog otoka u puntarskoj vali, poznatog po svom franjevačkom samostanu, koji je bio nastanjen već u antičko doba kada je na njemu izgrađen utvrđeni ljetnikovac.

Odmah pri pristanku u lučicu, dočekao nas je kip sv. Franje s vukom kao prikazom legende kako je sv. Franjo pripitomio vuka, a na ulasku u atrij je na glagoljici ispisan franjevački pozdrav „Mir i dobro“.

U samostanu su redovnici stoljećima skupljali i sačuvali mnoge vrijedne predmete. Na otočiću smo posjetili muzej s etnografskom zbirkom koja sadrži predmete krčkih ribara i seljaka te narodne nošnje s cijelog otoka Krka. Tu je i bogata zoološka zbirka raznih školjaka, ali i unikatni primjerci životinja kao npr. janje s jednim okom.

Učenici su se u crkvi Navještenja Marijina pomolili te od našeg vodiča slušali o povijesti ovog kraja i gradnji same crkve.

Nakon Košljuna uputili smo se u crkvicu sv. Lucije u Jurandvor  u kojoj je otkrivena Bašćanska ploča, najvažniji spomenik hrvatske pismenosti iz 1100. godine pisan glagoljicom i starohrvatskim jezikom. Dobili smo informacije o njezinom nastanku, pronalasku, sadržaju i vrijednosti za hrvatsku kulturu i povijest.

Na kraju je učenicima bilo najzanimljivije u Baškoj na pješčanoj plaži gdje su imali slobodno vrijeme za kupanje i zabavu.

Ispunjeni doživljajima sretni smo se i zadovoljni vratili kućama u kasnim večernjim satima.

Zaštita djece na Internetu

Video - Kako zaštititi djecu na Internetu?

Brošura - Kako se zaštititi u svijetu interneta i mobilnih telefona

HAKOM - Publikacije vezane uz zaštitu djece na Internetu

VATROGASCI - BROŠURA

Vatrogasci-edukativna brosura.pdf