2020-03-02 19:18:13

Sigurnije na internetu

Svake godine u mjesecu veljači na satovima informatike obrađuju se teme vezane uz sigurnije korištenje interneta. Različitim aktivnostima (gledanjem video sadržaja, rješavanjem online kvizova znanja, istraživanjem web stranica o sigurnosti na internetu, praćenjem webinara o sigurnosti, rješavanjem anketa te izradom različitih digitalnih radova na temu sigurnosti) učenike se usmjerava na  sigurnije, primjerenije i odgovornije ponašanje na internetu.

Poveznice na web stranice o sigurnosti na internetu.

www.csi.hr

www.sigurnijiinternet.hr

www.petzanet.hr

www.netica.hr

Ove godine polaznici dodatne nastave informatike prisustvovali su webinaru pod nazivom „Na digitalnom tragu“ kojeg je organizirao CERTov tim uz obilježavanja Dana sigurnijeg interneta. U webinaru se govorilo o V Bucksima, streamerima, hakiranju tuđeg profila, posljedicama objavljivanja osobnih informacija i načinima kako se zaštititi. Teme obrađene u webinaru  učenicima su  bile jako interesantne te je prezentacija bila prikazana i ostalim učenicima koji pohađaju nastavu informatike.

U nastavku se nalaze savjeti o načinima zaštite iz tog webinara.

Kako se zaštititi?

Upoznati se s prijetnjama i prevarama (onda ćemo znati što je cilj prevare i znati ćemo kako postupiti tj. kako ne postupiti)        

Što manje dijeliti osobne podatke na Internetu ime, prezime, adresu, broj mobitela

Privatne informacije prijateljima je najsigurnije davati u komunikaciji jedan na jedan (email, telefon, chat u dvoje ), a ne npr. u komentarima ili napisati na zid

S osobom koju ne poznaješ osobno opasno je razgovarati o bilo čemu o čemu ne bi razgovarao sa strancem da te zaustavi na ulici

Ako nešto zvuči predobro da bi bilo istinito, najvjerojatnije nije istinito (pitaj se: zašto bi netko napravio nešto tako dobro, besplatno)

Ne smijemo vjerovati predobrim obećanjima čak ni kad nam ih govore streameri ili influenceri koje pratimo

Paziti što preuzimamo s Interneta

Ne dati drugome pristup svom korisničkom računu (NIKADA, NIKOME)

Ne vjerovati nepoznatima jer je na internetu lako napraviti lažni profil (ako se netko predstavlja kao tvoj prijatelj čak i ako ima profil s imenom, fotografijom i podacima tvog prijatelja provjeri je li to on ( telefon , SMS, chat, …) prije no što mu odaš podatke, preuzmeš program ili otvoriš poveznicu)

Ako imamo nedoumicu, pitati starije kako postupiti (iako se ne razumiju u tehnologiju kao mi, stariji imaju više iskustva s prepoznavanjem prijetnji i prevara)

(Preuzeto sa https://www.cert.hr/baza-znanja/prezentacije/)


Osnovna škola "Gustav Krklec" Maruševec