2015-03-12 09:01:39

Osvrt na film "Dječak u prugastoj pidžami"

Dana 26.2.2015.  učenici osmih razreda u okviru Edukacijskog jutra posjetili su  Centar za  kulturu Čakovec i pogledali  višestruko nagrađivani film Marka Hermana Dječak u prugastoj pidžami s temom holokausta. Holokaust je genocid koji su nacisti vršili nad Židovima i Romima s namjerom njihovog potpunog istrjebljenja.

Film govori o dječaku Bruni koji se zbog očeva unaprjeđenja mora preseliti u blizinu koncentracijskog logora Auswitza. Useljenje mu isprva pada teško, ali kad kroz prozor ugleda „farmu“ i djecu u ,,pidžamama'',  uvjeren je da će se moći družiti s njima. On zapravo i ne sluti da je ta „farma“ zapravo koncentracijski logor smrti u kojem se ubijaju  Židovi u plinskim komorama, a njegov otac zapovijeda tim logorom.

Bruno odluči istražiti područje iza vrta. Stigavši ondje, susreće dječaka Shmuela, zarobljenog Židova. Čudno mu je što je Shmuel u pidžami i misli da je broj koji ima na pidžami zapravo dio igre. Bruni ništa nije jasno i kad vidi film o logoru koji se prikazuje na televiziji, uvjeren je da je u logoru lijepo. On uskoro izdaje prijatelja, no kasnije mu je žao i pokušava se iskupiti. Shmuelu je, u međuvremenu, nestao otac pa Bruno ponudi pomoći Shmuelu da nađe oca. Shmuel mu donosi pidžamu i Bruno se uspije iskrasti preko žice. Oni se slučajno nađu u koloni Židova koju Nijemci vode u plinsku komoru. U međuvremenu, majka shvaća da je Bruno nestao i  počinje bjesomučna potraga i utrka s vremenom…

Nakon filma, koji nikog nije ostavio ravnodušnim, prisustvovali smo predavanju gospodina Branka Lustiga koji je  kao Židov bio žrtva holokausta, ali je, nasreću, uspio preživjeti.

Gospodin. Lustig već je s 10 godina odvojen od roditelja i odveden u koncentracijski logor Birkenau u okviru Auschwitza. Neko je vrijeme u tom logoru u rudniku ugljena dijelio  vodu zatvorenicima. Preživio je zbog ove nevjerojatne priče: jedan od Nijemaca, rodom iz okolice Osijeka, postao je zapovjednik tog logora i našao je Branka kako plače. Ispostavilo se da njegov otac dobro poznaje Lustigova oca koji mu je svake nedjelje besplatno davao rakiju u jednoj osječkoj gostionici u kojoj je Lustigov otac radio kao konobar.  Lustig je boravio  3 mjeseca kod tog poručnika, a nakon što je on poslan na bojište, prebacili su ga u logor Bergen Belsen gdje je dočekao kraj rata. Kasnije je  saznao da je 250 m od njegove barake umrla Ana Frank. Gledao je prizore vješanja te je ispričao kako je 6 milijuna ljudi poginulo u tim logorima. Godine 1944. nacisti su pobili zajednicu Židova u Čakovcu od kojih je danas ostalo nekoliko Židova. Nedavno je s bivšim predsjednikom Josipovićem posjetio logor Birkenau u kojem je bilo 40 krematorija. Tijekom života otišao je u Ameriku gdje je snimio filmove Sofijin izbor i  Šindlerova lista za koji je bio nagrađen Oscarom te serije o holokaustu Vjetrovi rata. Pozvao nas je da, ukoliko smo u mogućnosti, spriječimo da se takve strahote nikada više ne dogode.  

Gospodin Branko Lustig u svojem nam je predavanju ukazao na neke šokantne životne istine. Pamtit ćemo njegove rečenice: ,,I nakon svega pitam se zašto su ubijali Židove? Oni su propatili bez razloga. Oni su ubijeni bez razloga. Oni su planirali svoju budućnost, imali su svoje snove, a onda se netko našao da to sve uništi i ugasi. Zar su i živjeli bez razloga?''

 


Osnovna škola Goričan