2016-04-07 10:48:11
Misom i komemoracijom prisjetili se masakra u Docu Donjem: I danas boli sjećanje na 272 ubijenih i spaljeno seloU subotu, 2.4.2016., održan je Dan sjećanja na 272 ubijene osobe, među kojima je bilo i 103 djece, kao i beba stara tek tri dana, koje su u sumanutom pohodu ubili 26. ožujka 1944., te selo zapalili, pripadnici zloglasne njemačke 7. SS divizije "Prinz Eugen".
"Klanjamo se danas nevinim žrtvama jedne izopačene ideologije, te smo dužni ukazivati na potrebu mira, tolerancije jer ovakvo stradanje i ubijanje mještana cijelog sela ne smijemo zaboraviti i ovakvo zlodjelo se ne smije ponoviti" - istaknuo je prof. dr. sc. Ivan Kovačić, gradonačelnik Omiša, saborski zastupnik i osobni izaslanik predsjednice Republike Hrvatske, na komemoraciji žrtvama pokolja u Donjem Docu koji se zbio prije 72 godine.
Na koncelebriranoj misi održanoj u crkvi sv. Martina, koju su predvodili dr. don Ivan Ćubelić i mjesni župnik don Ivan Prelas, sudjelovali su brojni mještani sjećajući se članova obitelji koji su stradali u tom krvavom pohodu, gdje je cijelo selo pobijeno i zapaljeno, a od preživjelih tek dvije su Dočanke i sada svjedokinje tog masakra: 90-godišnja Lucija Bašić koja je tada ostala bez oba oka i spaljenog tijela, a sada živi u Splitu, te 92-godišnja Iva Roguljić koja je život nastavila u tom prekrasnom mjestu omiškog zaleđa.
– Nažalost, cijela povijest Hrvata je puna ovakvih tužnih sjećanja i prepuna žrtava, koje su stradale bez ikakve krivnje, samo što su bili Hrvati i živjeli na svom. I ovo je jedan od mnogih mikroholokausta hrvatskog naroda – istaknuo je Ante Sanader, potpredsjednik Hrvatskog sabora i izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora.
Ujedno su se na obilježavanju Dana sjećanja, okupljenima obratili i Luka Brčić, dožupan splitsko-dalmatinski te Zvonko Močić, predsjednik Gradskog vijeća grada Omiša kao i Stipe Bilić, predsjednik Mjesnog odbora Donjeg Doca.
Svijeće i vijence podno spomen-križa žrtvama pokolja zapalili su i postavili: poteštat Kovačić, potpredsjednik Sabora Sanader, Bernardica Juretić, ministrica socijalne politike i mladih, dožupan Brčić sa suradnicima, predstavnici grada Omiša: Močić i dogradonačelnici Ivo Tomasović i Stipe Mekinić, predstavnici MO-a Dolac Donji, gosti iz Ernestinova gdje se dosta Dočana iselilo na čelu s načelnikom Matijom Greifom, saborski zastupnici Ivan Šipić i Miro Bulj, Pave Čikeš, načelnik Šestanovca, Ivan Krželj, načelnik Zadvarja predstavnici Dugog Rata, predstavnici Udruge roditelja poginulih branitelja u Domovinskom ratu, HVIDRA Omiš, MO Rošca, MO Putišići, HDZ Omiš, HDS Omiš, Društvo Poljičana sv. Jure Priko, Udruga antifašista Splitsko-dalmatinske županije i grada Omiša, Matica umirovljenika Omiš te predstavnik Policijske uprave splitsko-dalmatinske.
Ujedno je postavljen vijenac i u zgradi stare škole u sjećanje na učenike koji su stradali, a kvartet učenica Osnovne škole "Gornja Poljica" Anđela Kačunko, Antonija Antonela Radić, Martina Jakulj i Doris Medić recitirale su: "Domovino u srcu te nosim" i "Hrvatska za sva vremena".
|