2022-02-01 10:16:40

Dijeljenje primjera dobre prakse

Dijeljenje primjera dobre prakse: „Upotreba digitalnih alata za prezentiranje projekata u nastavi Njemačkog jezika od 1. do 8. razreda“

Projekte koje obilježavamo na nastavi Njemačkog jezika su: Europski dan jezika, Dani zahvalnosti za plodove zemlje, Martinje, Božić, Valentinovo, Fašnik i dr. 2020. sudjelovali smo na natječaju Earth Speakr na kojem smo porukom Marka Kovačeca (7. razred, https://earthspeakr.art/en/message?id=MkCHKK54wYSfvhPZxSFv) ušli u finale te online sudjelovali na okruglom stolu s njemačkim veleposlanikom Klinkeom i hrvatskim ministrom vanjskih poslova Radmanom.

Karakteristike projekata su sljedeće: zabavni su, orijentirani su na djelovanje, na učenika, pripremaju za život i orijentirani su kako na proces tako i na produkt, odnosno rezultat. Kod projekata je bitno odrediti cilj projekta (dva do tri). Ciljevi trebaju biti specifični, mjerljivi, prihvatljivi, realistični i vremenski ograničeni. Treba biti vidljiva promjena od početnog stanja. Projektni ciklus obuhvaća sljedeće faze: skupljanje ideja, planiranje, provedbu, završnu fazu i fazu evaluacije. Koji su razlozi za upotrebu digitalnih alata kod prezentiranja projekata? Provedeni projekti su na pregledniji način prezentirani, a interaktivna slika, u koju su integrirani multimedijski sadržaji, privlačnija je za čitatelja.

Projektom “Ekološki adventski kalendar" smo 2021. osvojili 1. mjesto na natječaju za civilno djelovanje Goethe Instituta Kroatien. Učenici su od otpada izradili adventski kalendar, a zatim smo digitalnim alatom ThingLink izradili interaktivnu sliku s 24 linkova s audio i videozapisima s otpjevanim božićnim pjesmama, recitacijama i izradom božićnih kolača (https://www.thinglink.com/scene/1397573932625690626). U evaluacijskom upitniku došli smo do rezultata da su te godine učenici manje kupovali božićne ukrase, a više ih kreativno izrađivali. Kod ThingLinka se treba registirati, uploada se fotografija, dodaju se tagovi, koji se raspoređuju po slici, i u njih se smještaju linkovi. Zbirka interaktivnih slika je daleko preglednija od mape datoteka. Spomenula bih i interaktivnu sliku, nastalu tijekom projekta obilježavanja Godine čitanja 2021., u koju su integrirani videozapisi s promidžbenim spotom svih razreda „Wenn du wissen und lesen willst, dann lies!“

Drugi digitalni alat je Padlet kojim se izrađuju digitalni panoi, na kojima se mogu objavljivati raznoliki medijski sadržaji. Učenici su za Valentinovo 2021. napisali pjesmice prema zadanoj pjesničkoj formi “Elflein” (pjesma od 11 riječi) te ih prezentirali kao ilustrirani tekst ili rukopis, animacije, audio ili videozapise. Sve nastale radove objavili smo na novootvorenom panou na Padletu i tako je nastao naš Romantični pano. Na Padletu se također treba registrirati i on ima ograničenje da se može otvoriti samo 5 panoa, no može se koristiti mogućnost arhiviranja.

Treći alat je Bookcreator kojim se izrađuju digitalne knjižice do 3 ili 4 stranice. Izgledaju poput fotoalbuma te su daleko toplijeg izgleda od PowerPoint prezentacija. Njima mogu učenici prezentirati svoje uratke na temu obitelji, kućnih ljubimaca, stanovanja, blagdana i dr. Također mogu izraditi i brošure za ponavljanje gradiva (brošura s projektima u nastavi Njemačkog jezika https://read.bookcreator.com/PmHwOvHPmbWqDdss8H7KCwe6lV52/Eg23G4vYTjehzRAGmQC1NQ). Na Bookcreatoru se također treba otvoriti račun, a onda se bez ograničenja otvaraju zbirke i dodaju knjižice. Kod izrade nove knjige importiraju se fotografije, tekst, rukopis i emotikoni. Zvučni zapisi su nažalost samo na engleskom.

Na kraju bih još spomenula učenike 6. razreda: Lanu Kovačec, Pavla Kišića i Nikolu Klasića koji su na kreativnom natjecanju „SVI SMO MI RAZLIČITI A ZAJEDNO SAVRŠENI“/ „JEDE:R ANDERS, ALLE GEMEINSAM!“ 2021. u organizaciji Goethe Instituta Kroatien u kategoriji viših razreda trominutnim videom osvojili 1. mjesto (https://drive.google.com/file/d/1iji_qnwxKRAPW68-t3ECcIiCjDnIMsIW/view?usp=sharing).

Alexandra Krklec, prof.


Osnovna škola Gornje Jesenje