2014-05-21 08:27:42

PROJEKT EUROBALL - PROJEKTNI SASTANAK U IRSKOJ

         Učenici i učitelji OŠ Gradac vratili su se u subotu, 17.svibnja sa sedmodnevnog susreta održanog u Irskoj u okviru projekta Euroball. Projekt je nastao u suradnji s još šest škola partnera iz Mađarske, Bugarske, Turske, Španjolske i Irske (dvije škole), u okviru Programa za cjeloživotno učenje od strane Europske komisije, a preko Agencije za mobilnost i programe EU. Voditeljica projekta je psihologinja Branka Perić.

 

 

 

Ovaj dvogodišnji projekt započeo je izborom loga, a završio turnirom u euroballu, što je bila i glavna tema irskog projektnog sastanaka. Uz stjecanje znanja o raznolikosti europskih kultura i jezika i njihovoj vrijednosti, neki od ciljeva projekta bili su poticanje primjerenog ponašanja na sportskim terenima, poticanje učeničke kreativnosti te usmjeravanje učenika na zdrave stilove života.  Tijekom njegovog provođenja učenici su imali priliku bolje se upoznati sa zemljama i gradovima iz kojih dolaze škole partneri te, između ostalog, raditi manje projekte na temu zdrave prehrane, fair play ponašanja, izrađivati prigodne suvenire i navijačke rekvizite, kreirati sportsku majicu, profilne stranice, sportski priručnik, osmišljavati i izvesti fair play pjesmu.

 

Pravila za igru euroball osmislili su učenici uz pomoć svojih učitelja. U igru su uključena dva tima, od kojih je svaki sastavljen od po tri dječaka i djevojčice, a cilj je ubaciti loptu rukom u kutiju na odbojkaški način. Na turniru na kojem su se natjecali predstavnici svih škola partnera, pobjedu je odnio tim OŠ Gradac. Na završnoj svečanosti pobjednički pokal im je uručio irski zamjenik ministra za obrazovanje, koji je na taj način podržao projekt i na najbolji način pokazao koliko su ovakvi projekti važni. Osim turnira, na sastanku je održano i natjecanje za izbor najbolje himne projekta – fair play pjesme. Glasali su učenici i učitelji svih škola, a kao najbolja izabrana je pjesma koju su skladali i izveli učenici iz Irske.

 

Irski domaćini su odlično organizirali susret, a toplu dobrodošlicu su, osim učenika i učitelja, pružili i roditelji i predstavnici lokalnih vlasti. Za učenike je bio priređen poseban program pa su zajedno posjetili dvorac Ardgillan i nacionalni stadion, inače treći po veličini u svijetu, eko farmu, zabavljali su se na igralištu i disko večeri te slijedili putove Vikinga. Bila je to prilika za druženje s vršnjacima iz raznih europskih zemalja, učenje pokoje riječi iz drugih jezika i stvaranje prijateljstava koja će se nastaviti dopisivanjem. Također su imali priliku naučiti osnove hurlinga, sporta koji je vrlo popularan u Irskoj, i korake irskih tradicionalnih plesova, ali i svoje vršnjake naučiti pokoji korak starih splitskih plesova. Učitelji su imali priliku naučiti više o irskom obrazovnom sustavu, prisustvovati pojedinim satovima i na taj način dobiti uvid u načine podučavanja u Irskoj te posjetiti irski parlament. 

 

Kako su u projekt uključene dvije irske škole, od kojih je jedna iz grofovije Dublin, a druga iz grofovije Galway, učenici i učitelji imali su priliku putovati s jedne strane Atlantskog oceana na drugu te posjetiti Balbriggan, Dublin, Loghreau, dvorac Blarney  i klifove Mohera. Najveća vrijednost projekta je, uz izmjenu ideja i primjera dobre prakse, bolje međusobno poznavanje i stvaranje prijateljstava, a u čemu je ovaj projekt u potpunosti uspio.

 

 

 

 

 

 

 


Osnovna škola "Gradac"