2011-10-27 19:35:22 Blagdan Svih svetih
(Ana) Dragi učenici! U utorak, 1. studenoga blagdan je Svih svetih i zato se taj dan slave svi sveci, neradni je dan u Republici Hrvatskoj. Među narodom obično se taj blagdan povezuje s obilaskom groblja i uređivanjem grobova, pa tako i spomenom na mrtve. A u Crkvi se Spomen svih vjernih mrtvih ili Dušni dan obilježava dan kasnije, 2. studenoga. Naša škola obilježit će i jedan i drugi blagdan nenastavnim radnim danom u ponedjeljak 31. listopada, na način da će učitelji s učenicima posjetiti lokalna groblja i zapaliti svijeće poginulim braniteljima domovine. Razrednici će napraviti popis učenika za posjet grobljima. Ostalim učenicima i njihovim roditeljima želimo miran blagdan proveden u obiteljskom ozračju. Škola će biti otvorena. Učenici će moći koristiti školsku knjižnicu, čitati i učiti ili sudjelovati u sportskim aktivnostima u sportskoj dvorani. Dan prije, u subotu 29.10. učenici trećeg i četvrtog razreda sudjelovat će u programu Komemoracije za poginule branitelje koja će se održati na spomen obilježju Trokut – Novska. Polazak iz Gradeca s predstavnicima Hrvatskog časničkog zbora iz Vrbovca je u 8:00 sati.
U Gradecu, 27. listopada 2011. RAVNATELJ ŠKOLE Vlado Starešec
(Tijana) Svi sveti svetkovina je u Rimokatoličkoj, a njome se slave svi sveci, kako oni koji su već kanonizirani, tako i oni koji to još nisu. Slavi se 1. studenog. Povijest Spomen mučenika, zajednički različitim crkvama, počeo se slaviti od 4. stoljeća. Prvi tragovi općeg slavlja Svih svetih zabilježeni su najprije u Antiohiji i to upravo u nedjelju nakon Duhova. Ovaj običaj naveden je i u 74. homiliji svetog Ivana Zlatoustog (407.) te se do danas zadržao u istočnim pravoslavnim crkvama. Papa Grgur III. (731. - 741.) premjestio je ovaj blagdan na 1. studenoga kako bi se poklopio s drevnim keltskim blagdanom »Samhain« koji je označavao Novu godinu. Na taj je način odgovorio na zahtjeve irskih monaha. Papa je stoga izabrao 1. studenoga kao datum godišnjice posvete jedne kapele u bazilici sv. Petra relikvijama »svetih apostola i svih svetih, mučenika i ispovjednika, i svih savršenih pravednika koji počivaju u miru po čitavome svijetu.« U vrijeme Karla Velikog blagdan je već bio izuzetno proširen, a kralj Luj Pobožni proglasio ga je 835. zapovjedanim blagdanom. Proglas o tome izdan je »na zahtjev pape Grgura IV. uz pristajanje svih biskupa.« Danas U kalendaru Katoličke crkve Svi sveti označeni su kao svetkovina, a ujedno su i neradni dan u Republici Hrvatskoj. Među narodom obično se ovaj blagdan povezuje s obilaskom groblja i uređivanjem grobova, pa tako i spomenom na mrtve. Ipak, u Crkvi se Spomen svih vjernih mrtvih ili Dušni dan obilježava dan kasnije, 2. studenog.
(Irena)
Dušni dan Dušni dan ili Spomen svih vjernih mrtvih, katolički je blagdan. Obilježava dan nakon Svih svetih, 2. studenog. PovijestSpomendan vjernih mrtvih nastao je inicijativom sveca, benediktinskog opata iz Clunyja, svetog Odilona. Krajem I. tisućljeća, već se na mnogim mjestima nakon blagdana Svih svetih slavio i spomendan mrtvih. Taj spomendan 998., sv. Odilo službeno je uveo u Cluny, o kojem je bilo ovisno oko tisuću benediktinskih samostana. Preko benediktinaca, blagdan se proširio po Europi. Vatikan je službeno potvrdio ovaj blagdan 1311. Španjolska je 1748. dobila povlasticu, da njezini svećenici na Dušni dan mogu služiti tri mise: jednu za koga god žele namijeniti, drugu na nakanu Svetog Oca, a treću za sve vjerne mrtve. Tu je povlasticu papa Benedikt XV. 1915. proširio na cijelu Crkvu. Uz ovaj blagdan, kao i za Dan Svih svetih, običaj je obilazak groblja i paljenje svijeća za pokojne. Izvor: Wikipedia
(Ana) |
Osnovna škola Gradec |