2013-05-29 04:20:00

Dječji Pričigin na Četvrtom okruglom stolu o zavičajnosti u knjigama za djecu imlade

Željka Alajbeg, voditelj Knjižnice Grohote

U organizaciji Odjela za djecu i mlade Gradske knjižnice Marka Marulića u Splitu, 28. svibnja 2013., održan je Četvrti okrugli stol o zavičajnosti u knjigama za djecu i mlade.

 

 

Ovogodišnja tema „Utjecaj hrvatske usmene tradicije u suvremenoj književnosti za djecu i mlade“ donijela je niz zanimljivih izlaganja podijeljenih u dvije predmetne skupine - Hrvatska i dalmatinska usmena tradicija i dječja književnost te Usmena tradicija i novo doba.

 

Željka Alajbeg, voditeljica Knjižnice Grohote i Dragana Đurić, knjižničar školske knjižnice OŠ Grohote, predstavile su Dječji Pričigin izlaganjem pod nazivom „Dječji Pričigin u kontekstu predajne dalmatinske naracije“.

 

 

Uz primjere dobre prakse i izlaganja na posteru sudionici su imali priliku razgledati prigodnu izložbu knjiga Odjela za djecu i mlade popraćenu tiskanim biltenom.

 

 

 

Marljivost, predanost i stručna kompetencija organizatora, uz realizaciju vrijednog stručnog skupa i animaciju suradnika koji svojim izlaganjima donose interdiscilinarne poglede na temu, potvrđena je i predstavljanjem izdavačke djelatnosti. Zbornik s 3. okruglog stola Baština Splitsko-dalmatinske županije u knjigama za djecu i mlade promovirala je Katja Matković Mikulčić, potpredsjednica Hrvatskog knjižničarskog društva. Ovom prigodom predstavljena je Biblioteka Marulica, te dva naslova izdana u njenoj ediciji. „Slikovnicu mojeg djetinjstva: knjiga sjećanja“ promovirala je dr. sc. Diana Zalar, a „Split u snigu 2012.“ Tomislav Najev, prof.

U programu 4. okruglog stola sudjelovali su učenici OŠ Marjan s prof. Tomislavom Najevom,  klapa „Luč“ OŠ Lučac s prof. Lidijom Čujić Živković, glumica HNK-a Split Andrijana Vicković i Nikolina Tunjić, polaznica Dramskog studija „Thetar Theatron“, te Ivona Pejković i Flora Bašić s odgojiteljicom Zvjezdanom Čagalj.

 

PROGRAM

 

Prigodni program i pozdravna riječ

Elli Pecotić, ravnateljica GKMM

Katja Matković Mikulčić, potpredsjednica Hrvatskog knjižničarskog društva

 

HRVATSKA I DALMATINSKA USMENA TRADICIJA I DJEČJA KNJIŽEVNOST

Dr. sc. Marko Dragić:Općedruštveni značaj usmene književnosti Dr. sc. Diana Zalar: Mitološka bića hrvatske umjetničke proze za djecu    Mladen Vuković:Usmena tradicija u knjigama za djecu pisaca iz Splitsko-dalmatinske županije  Gita Dragičević: Usmene predaje otoka Brača  Iva Ciceran: Bajka o potonulim zvonima – zavičajnost u slici i riječi  Nataša Prkić: Utjecaj usmene tradicije u „Čudnovatim zgodama šegrta Hlapića“

 

USMENA TRADICIJA I NOVO DOBA

Dr. sc. Tea Tereza Vidović-Schreiber: Suvremena predaja u Splitu Renato Baretić, Patricija Vodopija: „Pričigin“ : iskonska čovjekova potreba za pričom Željka Alajbeg, Dragana Đurić: „Dječji Pričigin“ u kontekstu predajne dalmatinske naracije Zdenko Bašić: Sjeverozapadni vjetar – priča bez kraja Vedran Čačić: Hrvatski mitovi i legende na web portalu  Grozdana Ribičić, Darinka Projić:U potrazi za hrvatskim romanom: rezultati pilot-ankete Odjela za djecu i mlade Središnje knjižnice GKMM-a Danijela Markotić, Vesna Mihanović: Ono što je bilo i što još uvijek jest…

Izlaganja na posteru i primjeri dobre prakse

Renata Dobrić, GK Kaštela              Ana Pavlinović,  OŠ Stjepana Ivičevića Makarska             

Rasprava i zaključci

 

 


Osnovna škola "Grohote" Grohote