2013-11-23 01:44:44 Kulturna djelatnost preporoditelja Razdoblje preporodnog pokreta vrlo je bogato značajnim ostvarenjima hrvatske kulture i umjetnosti.
Preporoditelji su posebnu pažnju posvećivali njegovanju hrvatskog jezika i povijesti te na taj način pridonijeli buđenju nacionalne svijesti i osjećaja pripadnosti jednom narodu.
Vrlo je važno bilo otvaranje čitaonica koje su postala žarišta hrvatskog narodnog preporoda – ili ilirskog pokreta. Prve čitaonice su osnovane u Karlovcu, Zagrebu i Varaždinu.
Pisane su budnice, izvođene kazališne predstave, održavani koncerti i plesovi.
Gajeva budnica Horvatov sloga i ujedinjenje koju je 1835. godine prvi puta javno izvela grofica Sidonija Erdödy, ubrzo je postala himnom preporodnog pokreta.
U desetom broju Danice objavljena je pjesma Antuna Mihanovića - Horvatska domovina, koju je nešto kasnije uglazbio Josip Runjanin, a potkraj 19.st. početni i završni stihovi prihvaćeni su za hrvatsku himnu
Ivan Kukuljević Sakcinski napisao je prvu dramu na hrvatskom jeziku – Juran i Sofija ili Turci kod Siska. Osnovao je Društvo za povijesnicu jugoslavensku te 1843. godine održao prvi govor na hrvatskom jeziku u Hrvatskom saboru.
Vatroslav Lisinski skladao je prvu operu na hrvatskom jeziku - Ljubav i zloba.
Od slikara najpoznatiji je bio Vjekoslav Karas.
Najuspjelijim književnim ostvarenjem hrvatskog narodnog preporoda se smatra književni ep Smrt Smail-age Čengića kojeg je napisao Ivan Mažuranić.
Preporoditelji su osnivali i niz kulturnih i gospodarskih institucija. Tako je utemeljena Matica ilirska - danas Matica Hrvatska koja se bavila izdavanjem knjiga i literarnog časopisa. Osnovani su i Hrvatsko-slavonsko gospodarsko društvo, Prva hrvatska štedionica, Narodni muzej i Narodni dom.
|
Osnovna škola "Grohote" Grohote |