2014-04-12 04:02:00

Susret i druženje s književnikom Dubravkom Jelačićem Bužimskim

Učenici OŠ Grohote prisustvovali su susretu i druženju s poznatim hrvatskim književnikom Dubravkom Jelačićem Bužimskim.

U petak, 11. travnja 2014., u Domu kulture u Grohotama, a u sklopu Dana Vesne Parun u 10 sati svi zainteresirani mogli su razgledati izložbu dječjih radova učenika osnovnih škola  na zadanu temu: Vesna Parun kroz slike i stihove.

U 10 i 30 u organizaciji Kulturno informativnog centra otoka i Društva hrvatskih književnika učenici OŠ Grohote prisustvovali su susretu i druženju s poznatim hrvatskim književnikom Dubravkom Jelačićem Bužimskim koji im je prikazao „Razgovor sa sjenama“ koji je nastao prije 25 godina kad je osmislio pitanja i odgovore u obliku intervjua s poznatim piscima prema njihovim biografijama, a u trajanju od 30 minuta. Tako smo imali priliku pogledati Razgovor s Ivanom Brlić-Mažuranić koju mnogi uspoređuju i nazivaju s pravom hrvatski Andersen. Nakon zanimljivog „razgovora“ s Ivanom koju je predstavila i odigrala poznata hrvatska glumica Ana Karić odgledali smo dramski prikaz Šume Striborove u obliku mjuzikla za koji je zaslužan redatelj Nola Lukas. Ivanina bajka i u mjuziklu završava sretno, pokajanjem sina i porukom majke kojoj je milija njezina nevolja, nego sva blaga ovoga svijeta. Svi sretni i veseli na kraju priče poručuju: Hajdemo tamo gdje se ljudi vole više!

Njegov prvi dječji roman o odrastanju „Sportski život letećeg Martina“ napisao je prije 30 godina. Napisao ga je na pomalo bajkovit način, poput nekakve urbane bajke u kojoj se Martin pretvara u suvremenog Petra Pana.

U romanu je glavna misao biti i ostati svoj, a iznad svega je sloboda postojanja i kretanja. Pisac je Martina odveo u oblake, u nebo, a prikaz leta je želja za slobodom... pa su tako nastale još dvije knjige o odrastanju Martina jer kako kaže Andersen „Iz stvarnosti se stvaraju naše maštovite pripovijetke“.

Družeći se s književnikom učenici su doznali zašto je i kada počeo pisati. Bilo je to već u gimnazijskim danima.

Na pitanje kako je nastao „Leteći Martin“ispričao je priču kako je kao zagrebačko dijete ljetovao često u Senju pa je sjedeći na jednom zidu odakle je mogao promatrati kamione koji su prolazili poželio biti vozač kamiona. Zato je i izmislio Martina koji prolazi kroz različite krajeve, putuje maštajući i dokazuje da mašta čini čuda.

Tako je u 3. knjizi opisao u Nikaragvi hotel i zračnu luku iako ih nije vidio. Jedan novinar mu je potvrdio da je opis koji je u knjizi vjeran onome u stvarnosti. Pisac pretpostavlja da je moguće to ipak vidio u nekim novinama, ostalo je u sjećanju, a on nesvjesno prikazao u svojim djelima.

Bavio se dok je bio u gimnaziji i sportom i to rukometom. Bio je u Nizozemskoj na europskom prvenstvu, igrao za Medveščak, ali sve više su ga odrastajući zaokupljali književnost i kazalište. Na pitanje je li se sada bavi sportom, rado odgovara da ga voli gledati, ali se sportom više aktivno ne bavi.

Najavljuje da će i nadalje pisati za mlade baš zbog ovakvih ugodnih i zanimljivih susreta s mladima.

Na Šolti je bio nekoliko puta. Prve dolaske pamti s Histrionima i Zlatkom Vitezom koji je šoltanski zet i koji ga je često pozivao na Šoltu. Otkrio nam je da voli naše otoke i da ne voli ljetovati na kopnu jer na otocima ima osjećaj izdvojenosti i prirodne ljepote.

Ispričao nam je kako je upoznao Vesnu Parun. Bilo je to 1997.g. na promociji njezine knjige igrokaza Mačka Đingiskana i Miki Trasija. Potpisala mu se na knjigu, a kad je doznala tko je samo je uzviknula: „Aaa, od srca se potpisujem!“

Žao mu je što nije više među nama i što je pod mramornom pločom, a da je živa imala bi 92 godine.

DOJMOVI UČENIKA SA SUSRETA

Meni se susret s piscem dopao jer je bio veseo, zabavan i „otkačen“. Posebno mi je drago što razumije nas mlade i otvoreno priča s nama. Kroz lik dječaka Martina nas je uputio u svoja djela i razmišljanja. Voljela bih da nas ponovno posjeti!

Magdalena, 5. razred

Meni se susret s Bužimskim jako svidio. Posebno njegov „razgovor“ s Ivanom Brlić-Mažuranić i dramski prikaz Šume Striborove jer nam poručuje da se trebamo ponositi onim što imamo. Pisac je jako drag i otkrio nam je neke nove stvari o sebi i književnosti!

Izabella, 5. razred

Radosna sam što sam ponovno imala priliku upoznati još jednog poznatog hrvatskog pisca „uživo“. Njegov „razgovor“ s Ivanom bio je zanimljiv jer smo puno toga novoga o njoj mogli doznati.

Lea, 6. razred

Lijepo je bilo čuti o Ivaninom zanimljivom životu i vidjeti Šumu Striborova kao mjuzikl.

Magda, 6. razred

Nasmijala me zanimljiva priča o jednom dječaku koji je na ovakvom susretu ljutito pitao pisca zašto je ubio papagaja Falstafa.

Marijan, 6. razred

Drago mi je bilo doznati da je pisac jedan od potomaka slavnog bana Jelačića i priči o njegovom rodnom stablu i zajedničkom pra pra djedu. Ne hvali se plemićkom titulom jer je za njega važnije plemstvo duha, a ne krvi.

Toni, 6. razred

 


Osnovna škola "Grohote" Grohote