Dana 23.9.2019 posjetili smo Rudarsko- geološko- naftni fakultet. Tamo radi tata mog prijatelja Dominika Ružičića, Stanko. Išli smo tramvajem.
Kad smo stigli najprije smo otišli u sobu s mineralima. Dobili smo zadatak da pronađemo razne minerale. Saznali smo da se rudari pozdravljaju sa sretno. Vidjeli smo I neke dijelove koji se ugrađuju u telefon. Nakon toga smo išli kod jednog djelatnika koji nam je dao gledamo uzorke minerala pod mikroskopom. Tu smo još pričali o mineralima I gledali ih pod lupom.
Zatim smo otišli u sobu sa strojevima koji melju kamenje. U jedan stroj ubacivali smo kamenje, a u drugi plastiku I metal od kojih su se prije izrađivali kablovi. Vidjeli smo I zrna koja se pretvaraju u gnojivo. Posjetili smo I laboratorij gdje se isprobavaju eksplozivi. Vidjeli smo TNT I još neke druge vrste eksploziva. U rukama smo imali žicu s barutom koja u dodiru s nekim aparatom proizvodi eksploziv. To mi je bio uzbudljivi trenutak.
Posjet ovom fakultetu bih opet želio ponoviti.
Jure Hrstić, 4.b
Rudarski pokusi
„O, NE, JOŠ JEDNA PRIČA O FAKULTETU!“- neki biste rekli. No, zašto? „Knjiga se ne sudi po koricama.- samo ću to reći. Razumjet ćete sami, zašto.
Rudari su osobe koje traže, a zatim kopaju dragocjeno kamenje. Kopaju u rudnicima. U Zagrebu ima jedan rudnik, a to je rudnik Zrinski. Tehnički muzej također ima rudnik, ali u njemu se nije kopalo. Mikroskop služi za promatranje malih stvari. Svaki kamen je drugačiji. Rijetko kad ćete naći iste. Rupice na kamenju su stvorene tako što su imale plin u sebi, pa kad magma usisa taj plin, na njegovu mjestu ostanu rupice. Ljudi koji se bave eksplozivima zovu se mineri. Barut može biti u cjevčicama, kada ga zapalite, vatra gori s jedne strane, a kad završi s druge strane, nastane prasak. Tako možete i jednu žicu zapaliti s jedne strane, a puknut će s druge. Postoji jedan stroj pomoću kojega možete razmrviti kamen. Nakon toga usitnjeno kamenje stavite u drugi stroj, gdje postane još sitnije. Za jedan stroj trebaju četiri osobe. Prva osoba namjesti gumb na brzinu 70, druga ulijeva usitnjenu plastiku i aluminij, treća namjesti temperaturu na 70, a četvrta namjesti gumb na 30. Kad se sve to namjesti, krene razvrstavanje prilikom kojega malo svijetli. Jedan stroj, kojega smo na fakultetu vidjeli, se zove „Plačka“. Šljunak i ugljen se pomiješaju, a voda to polijeva i nakon što se stroj trese, na površini ostane samo ugljen.
|
|
Sada vjerojatno razumijete zašto je na tome fakultetu tako dobro. Nadam se da će neki od vas odabrati zanimanje rudara.
Hana Osmanagić, 4.a