2021-04-26 08:23:34

Budi i ti medijski pismen!

Od 19. travnja do 23. travnja su održani Dani medijske pismenosti na satovima informatike. Četvrtu godinu zaredom projekt se provodi u organizaciji Agencije za elektroničke medije i Ureda UNICEF-a za Hrvatsku te brojnih drugih partnera, pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja i Ministarstva kulture i medija. Cilj Dana medijske pismenosti je osvijestiti javnost o važnosti medijske pismenosti i osigurati što većem broju građana, posebice djece i mladih, prilike za učenje o medijima. Naglasak je ove godine na utjecaju medija na mentalno zdravlje djece i mladih, no i dalje će posebna pažnja biti posvećena aktualnom problemu dezinformacija i lažnih vijesti te općenito razvoju vještina kritičkog sagledavanja medijskih sadržaja, kao i boljeg razumijevanja kako različiti mediji funkcioniraju
Sudjelovali su učenici od 5. – 8. razreda. Učenici su pogledali videolekcije Što da radim bez jutjuberaPravila lijepog ponašanja i komuniciranja na intenretu , Clickbait novinarstvo i Prepoznajte lažne vijesti i dezinformacije.  
Videolekcije možete pogledati i vi.

Učenici 5. i 6. razreda su se upoznali s pojmom influencer – tko su i što rade. Zatim smo kroz razgovor govorili dobre i loše strane influencera, kvalitete dobrog influencer koji ima puno pratitelja, zašto ih djeca i mladi toliko prate po društvenim mrežama, koji su njihovi uzori u svijetu influnecera (ako ih imaju) te što bi oni, da su poznati, objavljivali na svojim kanalima različitih društvenih mreža. Izrađivali su plan sadržaja za svoj zamišljeni kanal influencera i plakate.
Učenici 7. i 8. razreda su se upoznali s pojmom clickbait novinarstvo – dezinformacije. Razgovarali smo o različitim vijestima koje mogu pronaći na Internetu, koje od njih su clickbait vijest, koje su dezinformacije, koje vijesti su istinite, zašto se sve više pojavljuju dezinformacije i koja im je svrha.  Naveli smo pravila za prepoznavanje točne vijesti na Internetu. Nakon toga su samostalno izrađivali svoje lažne i clickabait vijesti i pisali kratki sastavak na temu Ovisnost o internetu- istina ili mit. Radove učenika možete pogledati u prilogu.


Osnovna škola Grigora Viteza Zagreb