2021-03-19 12:39:16

Mjesec hrvatskoga jezika

   Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje pokreće 2014. godine posebnu manifestaciju Mjesec hrvatskoga jezika.

   Upravo je Međunarodni dan materinskoga jezika 21. veljače uzet kao početak Mjeseca hrvatskoga jezika, a završetak je 17. ožujka, na dan objave 'Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskoga književnog jezika' iz 1967. godine.

   Deklaracija o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika objavljena je u tjedniku Telegram 17. ožujka 1967. godine. U njoj je predloženo da se zajamči "jednakost i ravnopravnost četiriju književnih jezika: slovenskoga, hrvatskoga, srpskoga, makedonskoga" te je istaknuto da je "potrebno osigurati dosljednu primjenu hrvatskoga književnog jezika u školama, novinstvu, javnom i političkom životu, na radiju i televiziji…“.

   Na 30. obljetnicu objavljivanja Deklaracije, 1997. godine, Hrvatski je sabor odlučio da se Dani hrvatskoga jezika svake godine održavaju od 11. do 17. ožujka.

    Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje pokreće 2014. godine posebnu manifestaciju Mjesec hrvatskoga jezika. Upravo je Međunarodni dan materinskoga jezika 21. veljače uzet kao početak Mjeseca hrvatskoga jezika, a završetak je 17. ožujka, na dan objave 'Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskoga književnog jezika' iz 1967. godine.

U nastavku pročitajte kako smo ovu manifestaciju obilježili u našoj školi.

                 Dani hrvatskoga jezika

   Od 11. do 17. ožujka obilježavaju se Dani hrvatskog jezika u spomen na Deklaraciju o nazivu i položaju hrvatskoga književnoga jezika. I ove je godine naša škola tradicionalno obilježila ovu manifestaciju s ciljem očuvanja materinskog jezika, njegovih dijalekata i narječja.

   Zajedno s knjižničarkom Ljiljanom Ceceljom, učenici 8.a razreda su na satu Hrvatskog jezika rješavali interaktivne listiće. Listići su obuhvaćali pravopis, gramatiku i povijest hrvatskog jezika. Osim toga, knjižničarka im je prigodnom prezentacijom i zanimljivim predavanjem ukazala na važnost očuvanja hrvatskog jezika.

   Svrha obilježavanja ove manifestacije je podizanje svijesti o očuvanju hrvatskog jezika te da očuvanje istog ovisi i o nama. Značajno je da govornici hrvatskog jezika hrvatski jezik uče i promiču, ali ga i pravilno rabe u svakodnevnoj komunikaciji jer on je dio našeg identiteta. Danas je to posebice važno jer se u svakodnevnoj komunikaciji koristi niz riječi stranog podrijetla.

 Sat je završio proglašenjem prvoplasiranih učenika. Osim što su naučili nešto novo o hrvatskom jeziku, učenici su se zabavili i shvatili važnost uporabe svog materinskog jezika.

                                                 

                                                                                 Adrian Bočkinac, 8.a


Osnovna škola Hrvatski sokol Podgajci Podravski