2012-04-13 07:22:18

Petak 13.!

Prva teorija nas vodi daleko, daleko u povijest. Za nju je zaslužan Donald Dossey, povjesničar narodnih običaja. Vjeruje kako je strah od broja 13 nastao u Norveškoj iz jednog narodnog mita.

Naime, 12 je bogova u Valhalli, nebu imalo večeru i zabavu, na koju je banuo 13. nezvani gost, zao i pokvaren Loki. Loki se počeo zabavljati te je stvari organizirao tako da Hoder, slijepi bog tame strelicom čiji je vrh premazan imelom pogodi prekrasnog Baldera, boga veselja i zadovoljstva. Balder je umro, a cijelom je zemljom zavladala tama. Od tog trenutka nadalje brojka 13 se smatra kobnom i zloslutnom.

Nesretni broj 13 korijene vuče i iz Biblije. Juda, apostol koji je izdao Isusa bio je trinaesti gost na Posljednjoj večeri. Isto tako, u antičkom Rimu postojalo je vjerovanje da se vještice skupljaju u grupama po dvanaest, trinaesto mjesto bilo je rezervirano za vraga.

Thomas Fermsler, matematičar i znanstvenik iz Newarka vjeruje kako broj 13 'pati' samo zato što se nalazi iza broja 12.

 

Petak

Što se tiče petka, kršćani vjeruju kako je upravo na taj dan u tjednu Isus razapet. Neki biblijski učitelji uvjereni su da je petak dan kada su Eva i Adam pojeli zabranjeno voće, a možda je najvažnije što je Kain u petak ubio Abela.

 

Ipak, većina povjesničara vjeruje kako je petak 13. na zao glas došao nakon što je na taj dan 1307. godine počela jedna od većih tragedija u ljudskoj povijesti.

To je dan kada je francuski kralj Philippe le Bel u dogovoru s tadašnjim Papom naredio uhićenje više od stotine vitezova iz reda Templara pod optužbom hereze.

U idućih sedam godina mnogi su bili mučeni i ubijeni, a još više ih je zatvoreno. Veliki majstor Jacques de Molay bio je spaljen.


Osnovna škola Hrvatski sokol Podgajci Podravski