2012-05-10 13:50:14

10. svibnja

Luj XVI , francuski kralj, stupio na prijestolje 1774. godine

Imao je tada 20 godina te je na samom početku vladavine stekao  veliku popularnost vrativši parlamentu prava kojeg  je njegov prethodnik ukinuo od straha od pobuna

Tadašnje katastrofalno financijsko stanje uvjerilo ga je u nužnost monetarne reforme za što mu je bilo potrebno zasjedanje nacionalne skupštine. Već nakon prvog dana zasjedanja došlo je do blokade i svađe među zastupnicima. Shvativši svoju grešku, Luj se odlučuje najprije na pokušaj raspuštanja zasjedanja, a nakon neuspjeha skupštinu izbacuje na ulicu da bi, uplašen, svoju odluku opozvao.Ta prvobitna skupština postaje najprije ustavna, a nakon osvajanja Bastilje predstavlja stvarnu vlast u državi. Njegova odluka da pobjegne iz zemlje uspijeva srušiti sliku o njemu kao o dobrom ali nesposobnom kralju. Kraj životne priče Luja XVI. počinje parlamentarnim proglašenjem republike 1792. Kada su na vidjelo izašli pokušaji svrgnutog kralja za povratak na vlast, njegova sudbina je postala zapečaćena. Na glasovanju parlamenta proglašen je krivim za izdaju i giljotiniran.

Njegova sudbina zadesit će i njegovu ženu Mariju Antoanetu koja je pogubljena u listopadu iste godine, dok im je jedini živi sin Louis Charles de France ili Luj XVII umro u zarobljeništvu 1795. godine. Ipak njegova kćer Marija Terezija postat će nakratko kraljica Francuske kada njen suprug Luj XIX. postane kralj od dvadeset minuta, koji je odmah abdicirao i bio prisiljen emigrirati u Englesku.

Restauracijom monarhije poslije pada Napoleona Bonaparte na vlast će doći brat Luja XVI. Luj XVIII.

Sanson, koji je nadgledao pogubljenje više od 2900 ljudi u razdoblju od 1778. do 1793., rekao je da se Luj XVI. podno giljotine ponašao "kraljevski". "Zbog istine, treba reći da je stajao smireno i postojano tako da nas je sve začudio", piše u svom pismu Sanson.

Pogledajte ova zanimljivi video

 

Izvor: Moj net.com


Osnovna škola Hrvatski sokol Podgajci Podravski