2017-03-22 08:48:36

Svjetski dan osoba sa sindromom Down

Danas je Svjetski dan osoba sa sindromom  Down, koji je prvi put obilježen u Singapuru 2006. godine.

    Prosječno se jedno od 650 novorođene djece rađa s Downovim sindromom. Taj poremećaj sprječava normalni tjelesni i mentalni razvoj djeteta. Down sindrom smatra se jednim od najčešćih genetskih odstupanja pri kojem postoji višak jednog ili dijela jednog kromosoma što uzrokuje različite probleme u psihofizičkom razvoju djeteta. Odstupanje se očituje u tome da se tijekom diobe spolnih stanica 21. kromosom kopira tri puta stoga je i 21.3. simbolično odabran kao datum kada se obilježava Međunarodni dan sindroma Down. 

    Intenzitet sindroma razlikuje se od osobe do osobe, a zdravstvene teškoće su varijabilne. U 30 do 60% slučajeva osoba ima srčane probleme, dok 20% ima endokrinološke, koji najčešće znače poremećaje u radu štitne žlijezde. Mogući su i neurološki, hematološki, poremećaji gastrointestinalnog sistema, bolesti oka, ali i usne šupljine.

    Kod djece s Downovim sindromom izuzetno je važna rana intervencija jer dijete  u prvoj godini života čini ogromne korake u svom napretku. Djetetu s Down sindromom treba dati mogućnost da uz pomoćnika u nastavi krene u školu te na taj način ostvari pravo na obrazovanje, stjecanje novih spoznaja i znanja.
   U Hrvatskoj su djeca s Down sindromom dijelom potpuno integrirana u redovni obrazovni sustav, dok je dio djece ušlo u djelomičnu integraciju. Djeca sa sindromom Down nisu u mogućnosti ostvariti sve svoje potencijale, što se nastavlja i njihovim odrastanjem te su često diskriminirani prilikom traženja posla.

   Obilježavanje Svjetskog dana sindroma Down ima za cilj upoznati svijet s ovim poremećajem i pri tomu potaknuti ljude za veće poštivanje njihovih prava. Većim razumijevanjem i poboljšanjem njihovog položaja u društvu možemo poboljšati kvalitetu njihova života.

    Zato i mi podržavamo ovu akciju te smo odjenuli šarene rasparene čarape da bismo pokazali kako je ljepota u različitosti i  jer želimo da se osobe sa sindromom Down osjećaju ravnopravno i prihvaćeno i to ne samo na današnji dan, nego cijele godine!

                                                                            Ljiljana Cecelja,knjižnjičarka

 


Osnovna škola Hrvatski sokol Podgajci Podravski