2018-11-29 13:32:32

Konferencija „Bolje obrazovanje, bolja Hrvatska“

Konferencija „Bolje obrazovanje, bolja Hrvatska“ održana je 12. studenog 2018. Sudjelovali su najveći hrvatski i regionalni stručnjaci za obrazovanje i pedagogiju, logopediju, neurologiju dječjeg mozga i dječju psihologiju, ravnatelji osnovnih i srednjih škola te učitelji razredne i predmetne nastave među kojima su bili i naša učiteljica Marija Kladarić, knjižničarka Dana Vuković i učenik 7.b  Borut Patčev.

Svi stručnjaci koji su sudjelovali u raspravama složili su se da današnja djeca žive u novim i drugačijim uvjetima okružena digitalnom tehnologijom. Promijenio se način komunikacije, mnogi poslovi će uskoru nestati, a današnji osnovnoškolci će kao radno sposobni građani raditi poslove koji danas još uopće ne postoje. Govorilo se o tome koliko je važno promijeniti način učenja i poučavanja te o pozitivnim stranama najavljene reforme, ali i problemima koji muče naše školstvo, te kako ih riješiti.

Predavači su zaključili da digitalizacija donosi neke nepoželjne promjene, ali i mijenja naš svijet nabolje.

Zapitali smo se koliko je i kako Osnovna škola Ive Andrića spremna na nužnost promjena u obrazovnom i odgojnom procesu te kako se naši učitelji i nastavnici mijenjaju u načinu učenja i poučavanja? Jesmo li spremni za nove i suvremene odgojno-obrazovne izazove?

Osnovna škola Ive Andrića je, nakon edukacije nastavnika, među prvima u Hrvatskoj uvela NTC program učenja kojim se različitim aktivnostima i igrama maksimalno razvijaju osobni potencijala svakog pojedinog učenika, ali i prevladavaju sveprisutne  poteškoće govora, čitanja i pisanja. Prof. Ranko Rajović, autor NTC programa učenja, na konferenciji je iznio savjete koji mogu iz korijena promijeniti razmišljanja o odgoju i obrazovnom procesu. Pokazao je metode NTC-a koje pomažu učenicima da lakše nauče lekciju, da je povezuju s drugim lekcijama i područjima, da dulje pamte i razvijaju nove ideje. Naglasio je kako se školski program mora mijenjati te da je glavna funkcija škole naučiti djecu kako misliti, a ne učiti napamet. Poseban predmet interesa navedene metode učenja su darovita djeca. Dr. Rajović je razvio program za darovite učenike koji se također provodi u našoj Školi.

Jedna od predavačica na konferenciji bila je psihologinja Renata Križanić koja je govorila o „Virtogradu“. „Virtograd“ je program koji pomaže djeci da upoznaju sebe, otkriju talente i izgrade vrline potrebne za uspjeh. Obuhvaća slikovnice, knjige za djecu, pjesme, predstave, radionice i igraonice.

U Osnovnoj školi Ive Andrića se projekt „Virtograd“  provodi od prošle školske godine, a ove školske godine nastavljena je njegova realizacija s ciljem da učenici kroz aktivnosti koje vole i rado izvode razvijaju svoj potencijal i talente te stječu vještine baveći se onim što ih zabavlja.

Ponosni smo i našim malim robotičarima Borutom Patčevom i Jakovom Džijanom. Oni su ne samo ponos naše Škole nego su i naš nacionalni ponos. Već godinama osvajaju nagrade na međunarodnim i svjetskim natjecanjima u robotici. Borut Patčev je trostruki hrvatski oskarovac na polju robotskog spašavanja žrtve i dobitnik zlatne medalje na europskom prvenstvu RoboCup u Italiji. Na konferenciji je predstavio svog robota i rekao da se prije robotike bavio slaganjem legića. Njegov robot u evakuacijskoj zoni pronalazi, raspoznaje i spašava žive žrtve.

Osim Boruta ove je godine Oskar znanja za sudjelovanje na međunarodnom robotičkom natjecanju u Austriji primio i Jakov Džijan.

Budućnost naše zemlje nije samo u uspješnim pojedincima nego u svakom djetetu i mladoj osobi, a na nama je da im pružimo najbolji odgoj, obrazovanje i razvoj vještina koji će im jednog dana omogućiti uspješno obavljanje poslova.

 

Napisala: Marija Kladarić


Osnovna škola Ive Andrića Zagreb