2022-05-07 19:55:50

Naša škola domaćin

U sklopu Erasmus+ KA2 projekta „Digitalni mostovi“ naša škola je je od 4. do 6. 5. bila domaćin partnerima iz Sjeverne Makedonije, Slovenije i Srbije.

S uzbuđenjem smo dočekali naših  dvadesetčetvero gostiju- tri učitelja i pet učenika iz svake zemlje. Pripremili smo različite aktivnosti u školi, ali i izvan nje.

Nakon dobrodošlice i upoznavanja, učenici svih škola su održali predavanja o znamenitim piscima i znanstvenicima svojih zemalja.

S velikim nestrpljenjem slušali smo predavanje o projektu „Uživo sa svih kontinenata“ profesora naše škole Dejana Nemčića, dobitnika titule najboljeg profesora na svijetu. Dok je naš entuzijastični profesor izlagao, „putovao“ s nama po kontinentima, zaneseno govorio o svojoj viziji obrazovanja, svi smo s nevjericom slušali i uživali, a na kraju oduševljeno pljeskali i profesoru čvrsto stisnuli ruku u znak zahvale za sve što čini.

 Za učenike je tada uslijedila aktivnost orijentacijskog trčanja“ Potraga za blagom“. Podijelili su se u grupe, dobili precizno izrađenu mapu pomoću koje su se snalazili prema postavljenim kondicijskim i orijentacijskim zadacima te došli do „blaga“. Uživali su. Za to vrijeme za učitelje su bile organizirane Stop motion i Giphy radionice u kojima je svaki tim nakon edukacije osmislio i izradio svoj animirani film i razglednicu Zagreba. Bilo je tu mnogo kreativnosti, zanimljivih priča, a ponajviše smijeha.

Tijekom prvog dana gosti su u društvu domaćina posjetili Tehnički muzej „Nikola Tesla“, a zatim i obišli centar Zagreba. Oduševili su se užim centrom, vožnjom uspinjačom te mnogim pričama i legendama koje su im ispričali naši učitelji.

Drugog dana organizirali smo izlet u Smiljan, Memorijalni centar „Nikola Tesla“ i Rastoke. Gosti su mnogo toga doznali o životu ovog nevjerojatnog znanstvenika, posjetili njegovu rodnu kuću i crkvu te s velikim uzbuđenjem sudjelovali u aktivnostima u ispitnoj stanici te u multimedijalnom centru.

Bajkovite Rastoke, predvorje Plitvičkih jezera, s mnoštvom malih jezera, brzaca i slapova, modrozelenom bojom vode te starim kućicama s mlinovima ostavile su naše goste bez daha.

Na povratku u Zagreb, u školi smo organizirali druženje gostiju s roditeljima učenika uključenih u projekt, učenika i učitelja. Ovo druženje je bilo ono što je svima nama, u vrijeme epidemije, jako nedostajalo. Tradicionalne hrvatske delicije koje su pripremili naši roditelji i učitelji, pjevanje uz gitaru, karaoke, ples, igre i veselje su potrajali do kasnih večernjih sati.

Treći dan započeo je interaktivnim radionicama u mobilnom planetariju „Odiseja“ kojeg smo ugostili u našoj školskoj dvorani. Planeti patuljci ispričali su  priču o nastanku Sunčevog sustava, te otkrili svijet prelijepih galaksija izvan njega. „Bilo je fantastično!“ Nezaboravno! „Fenomenalnoo!“, čulo se nakon izlaska iz planetarija.

Uslijedile su Wakelet radionice posebno za učitelje, posebno za učenike koje je vodila naša profesorica Marina Vukančić i učenice šestog razreda Ema Starčević i Matea Štefanac Mihaljević, Wakelet ambasadorice. Pomogli su nam i naši prijatelji iz OŠ Gustava Krkleca te im od srca zahvaljujemo. Posljednju radionicu iz robotike, Lego Mindstorms Robot vodila je profesorica Vida Bilogrević Gatolin.

Nakon podjele certifikata i poklončića došlo je vrijeme za rastanak. Bilo je tu suza, smijeha, zahvala, puno zagrljaja, želja za ostankom u Zagrebu….

Nije lako biti domaćin, mnogo toga osmisliti, organizirati i provesti, ali spoznaja da su gosti zadovoljni ispunjava.

Ponosni smo što su naši gosti otišli s novim spoznajama, lijepim i nezaboravnim uspomenama, doživljajima i iskustvima. Erasmus druženje tomu i služi.

 

 

 

 

 


Osnovna škola Ive Andrića Zagreb