Mjesec borbe protiv ovisnosti svake se godine obilježava od 15. studenog do 15. prosinca, a obilježavanje se provodi na nacionalnoj i lokalnoj razini s ciljem informiranja javnosti o štetnim zdravstvenim i socijalnim posljedicama ovisnosti (HZJZ).
Posljednjih desetljeća proširuje se (znanstveni) pogled na ovisnosti. Uz ovisnost o psihoaktivnim tvarima moguć je i razvoj bihevioralnih ovisnosti, odnosno ovisnosti o nekim ponašanjima. Kod bihevioralnih ovisnosti aktiviraju se isti mehanizmi nagrađivanja u mozgu kao kod ovisnosti o psihoaktivnim tvarima, a kod mladih se sve češće javljaju simptomi ovisnosti o online video igrama i društvenim mrežama. Ova ponašanja zadovoljavaju potrebu za uzbuđenjem, zabavom, informacijama, povezivanjem s drugima, znatiželjom i slično, no do razvoja problema i teškoća dolazi uslijed gubitka kontrole nad ponašanjem uslijed stalnom vraćanju lako dostupnom osjećaju zadovoljstva putem sudjelovanja u navedenim ponašanjima.
Učenici predmetne nastave u sklopu Mjeseca borbe protiv ovisnosti ispunjavali su ankete pomoću kojih su dobili uvid u osobnu razinu (ne)postojanja simptoma bihevioralnih ovisnosti. Nakon rasprave o rezultatima ankete na razini razrednih odjela, kroz radionice sa školskom pedagoginjom bavili su se simptomima i vrstama posljedica bihevioralnih ovisnosti. Razvijali su svijest o štetnosti određenih ponašanja te osmišljavali preventivne aktivnosti koje i sami mogu provoditi, a pomoću kojih zadovoljavaju različite razine potreba. Učenici su također uočavali razlike u mislima, osjećajima, ponašanjima i tjelesnim reakcijama između osoba koje njeguju zdrav stil života i osoba ovisnika. Produkt rada učenika i projekta su informativni materijali te materijali u obliku igara koji će biti dostupni svim učenicima kao podsjetnik i temelj za nadogradnju znanja u kontekstu ovisnosti.