preskoči na sadržaj

Osnovna škola Ivana Antolčića Komarevo

Login
Tražilica
Školski kalendar

RASPORED ZVONJENJA

Priloženi dokumenti:
RASPORED ZVONJENJA.pdf

Korisni linkovi

 

Hrvatski pravopis

Anketa
Sviđa li vam se naš jelovnik?



Dnevni tisak
PRIJEVOZ UČENIKA

Priloženi dokumenti:
Prijevoz ucenika 24.25.pdf

Za roditelje

 

 

 

Vremenik

 

Lektire

Priloženi dokumenti:
Plan javne nabave 2015..xls

Kutak za roditelje
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Djeca i korištenje ekrana
Autor: Iva Gašljević, 6. 11. 2023.

Djeca su danas od najranije dobi upoznata s različitim elektroničkim uređajima. Ako se uzme u obzir kako postoje temelji za raspravu o pozitivnim učincima vremena provedenog ispred ekrana, ne čudi što u praksi narušeno zdravlje djeteta u ovom kontekstu padne u drugi plan. 

Više pročitajte pod Opširnije.


Malo kome (pa tako i malo kojem djetetu) posljednja aktivnost u danu ne uključuje ekrane pri čemu se zaboravlja kako svjetlost zaslona utječe na proizvodnju hormona zaduženog za spavanja te može negativno utjecati na ritam spavanja. 

Osim problema sa spavanjem, vrijeme provedeno uz ekrane, odnosno medije, može uzrokovati i sniženo raspoloženje, opterećenost izgledom te teškoće sa slikom o tijelu te razviti strah od propuštanja važnih informacija. 

Kako bi se preventivno djelovalo u kontekstu negativnih posljedica vremena provedenog pred ekranima, različiti stručnjaci predlažu postavljanje vremenskih ograničenja ovisno o dobi djeteta:

               <2 - dijete uopće ne bi trebalo biti izloženo ekranima

               2-5 - najviše 60 min

               6-9 - 60 min

               10-12 - 90 min

               13-18 - 120 min

Nije dovoljno samo ograničiti vrijeme pred ekranima, već je potrebno i osigurati da onaj dio vremena proveden pred ekranima bude kvalitetan. Uloga roditelja ovdje je neizmjerno važna jer je njihova interakcija sa sadržajima ključna kako bi dijete od istih imalo koristi; važno je da roditelji budu upućeni u ono što njihovo dijete gleda, da istražuju i biraju sadržaje koji bi mogli biti poučni te da s djetetom razgovaraju o temama obrađenim u videima, kao i o njihovim stavovima i promišljanjima. No, prije svega, ne smijemo zaboraviti kako djeca ponajviše uče promatrajući i oponašajući uzore iz svoje okoline što roditeljima otvara golem prostor za postajanje dobrim primjerom, odnosno, u ovom kontekstu, minimalno korištenje ekrana od strane roditelja smanjit će vjerojatnost da će djeca iskusiti negativne posljedice ovog oblika provođenja vremena.

Mnogi znakovi upućuju na to da dijete provodi previše vremena pred ekranima, a neki od njih mogu biti: dijete je često umorno, ne vesele ga aktivnosti i sadržaji koji su mu/joj ranije bili omiljeni, ocjene su se pogoršale, broj prijatelja se smanjuje i/ili ima intenzivne emocionalne reakcije kod oduzimanja uređaja. Iako ovi simptomi mogu ukazivati i na druge probleme, često ukazuju i na prekomjerno provođenje vremena pred ekranima.

 

Izvor: https://www.kakosi.hr/2023/10/04/djeca-i-koristenje-ekrana/





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju