2023-05-16 14:32:37

Održana radionica o problematici morskog otpada, recikliranju i ponovnoj uporabi plastičnog otpada korištenjem 3D printera

Učenike petog razreda su 11. svibnja posjetili gosti iz Istarske Regionalne Energetske Agencije – IRENA. Radionice su organizirane u okviru provedbe Interreg Europe projekta CAPonLITTER i Interreg Italy-Croatia projekta MARLESS u kojima je IRENA projektni partner. Na satovima Građanskog odgoja i obrazovanja su u sklopu tematskog područja održivog razvoja imali prilike naučiti što je morski otpad, što je zagađenje mikroplastikom, koji su uzroci morskog otpada te kako zagađenje utječe na okoliš, morske životinje i ljude. Poseban naglasak edukacije bio je kako svaka osoba odgovornim ponašanjem može barem djelomično utjecati na smanjenje morskog otpada. Učenicima je prikazano kako pravilnim selektiranjem otpada, smanjenjem upotrebe jednokratne plastike, sudjelovanjem u akcijama čišćenja i širenjem znanja mogu doprinijeti rješavanju ovog ozbiljnog problema. U sklopu edukacije prikazan je i animirani edukativni video projekta MARLESS.

Drugi dio radionica bio je usmjeren na mogućnosti ponovne uporabe otpada putem recikliranja i kako se pomoću pravilnog odvajanja, odlaganja i recikliranja otpada može ipak od dijela otpada stvoriti sirovina za proizvodnju novih proizvoda i time utjecati na smanjenje korištenja novih sirovina i posljedično na smanjenje stvaranja otpada. Proces stvaranja novih proizvoda prikazan je na primjeru 3D printera te su učenicima prezentirane osnove 3D printanja i proces nastanka proizvoda od nacrta do same proizvodnje. Za potrebe radionice korišten je materijal-filament od reciklirane plastike te su učenici pozvani da osmisle proizvode koji bi mogli zamijeniti jednokratne i one plastične proizvode koji najčešće završavaju kao otpad.

Tekst i foto: S.M.


Osnovna škola Ivana Batelića Raša