2014-10-02 17:59:26

Terenska nastava Sopot - radost izvanučioničke edukacije

Učenici petih i šestih razreda sa svojim nastavnicima su i ove nastavne godine krajem rujna spojili rekreaciju, edukaciju i relaksaciju te odradili jedan nastavni dan u prirodi. Zborno mjesto učenika i nastavnika bilo je naselje Blace, odakle se krenulo biciklima na pet kilometara udaljeni Stan Sopot. Vožnja do Sopota uzbudljiva je jer se vozi po prtenom putu, prolazi pored lokalnog Aerodroma Vrabac, s jedne se strane prostiru nepregledna polja kukuruza oivičena šumoma, a s druge se nazire rijeka Bosut i Rokovačke zidine, trag minulih vremena.

Učenici su prema planu imali organiziranu nastavu tjelesnog odgoja, hrvatskog jezika, povijesti, prirode i likovne kulture.

Terenska nastava iz prirode i društva za šeste razrede odnosila se na upoznavanje Park-šume Kanovci . Prije ulaska u šumu učenici su upoznali vrste drveća koje u njoj rastu (hrast lužnjak, grab, klen, poljski jasen, divlja kruška, jabuka...) i vrste životinja koje ondje žive (škanjac mišar, lisica, vjeverica, crna roda, šumska sova...) Učenici su prošetali kroz
šumu poučnom stazom na kojoj se nalaze ploče s opisima pojedinih vrsta biljaka i životinja.

Ove godine tijekom terenske nastave na izletištu Sopot, učenici petih i šestih razreda u sklopu sata tjelesne i zdravstvene kulture imali su po prvi puta priliku upoznati se i s nekim korisnim vještinama snalaženja u prirodi. Konkretnije, učenicima su prikazane dvije primitivne tehnike paljenja vatre pomoću trenja drveta i pomoću iskri dobivenih perkusijom čelika i kamena. Također, učenici su se mogli okušati i u gađanju lukom i strijelom.

Učeći ih ovim vještinama, nastavnik tjelesne i zdravstvene kulture približio je

učenicima razdoblje prapovijesnoga doba o kojemu je na području arheološkog nalazišta Sopot, dakle na mjestu gdje su praljudi obitavali, učenicima govorio nastavnik povijesti. Uz njegovo su vodstvo zaključili  zašto je naselje izgrađeno na uzvisini, zašto blizu rijeke Bosut te zašto su nastambe izgrađene baš od drveta, trstike i blata. Naučili su koliko ih je živjelo u pojedinoj nastambi te čime su  hranili i bavili.

Na satu likovne kulture učenici su, inspirirani pričom o sopotskoj keramici, u tehnici glinamola oblikovali različito posuđe i oruđe. Cilj je bio oblikovati predmete namijenjene čovjeku u svakodnevnoj upotrebi. Učenici su izradili jednostavne posude, čaše, pribor za jelo, nakit te oruđa poput oštrice, bata (malja) i slično.

Hrvatski jezik je bio neuobičajeno organiziran s obzirom na zadane okolnosti. Učenici su upućeni da otvore sva osjetila i dožive prirodu oko sebe što cjelovitije, a nakon toga doživljaje transponiraju u jezični medij. Zadana forma bila je kratak opis ili slogan za zaštitu okoliša.

Učenički radovi bit će izloženi u holu škole u obliku zidnih novina koje će biti obogaćene mnogobrojnim fotografijama.

 

Više fotografija možete pogledati u galeriji

 


Osnovna škola Ivane Brlić Mažuranić Rokovci-Andrijaševci