2020-02-16 13:47:55 Na Agrobiotehnološkom fakultetu Naše Globovke, učenice 7.c razreda: Hana Đapić, Mirna Đurković i Marina Pašalić, bile su u posjeti Agrobiotehnološkom fakultetu u četvrtak 13. veljače 2020. godine u pratnji učiteljice Ivane Frančić. Sudjelovali su na predavanju profesora Vladimira Zebeca na temu tla. Okušale su se i u labaratoriju u analizi tla - fotografije pogledajte u GALERIJI.Vrijedno se pripremamo za Međužupanijsku smotru i natjecanje Hrvatskih GLOBE škola, koje se održava 30. ožujka 2020. godine u našoj školi!Ukratko o našem projektuCilj i svrha rada? Nedaleko Osijeka, u Baranji nalazi se Baranjska lesna zaravan. O lesnim zaravnima učili smo u školi na satima geografije. Taloženje lesa odvijalo se nakon ledenog doba, prah koji se taložio nastao je trošenjem stijena. Vjerujemo da se udio pijeska i praha razlikuje u Osijeku i Baranji i da će se njihov udio povećavati kako ćemo se približavati Baranjskoj lesnoj zaravni.
Istraživačka pitanja i hipoteze U ovom istraživanju postavili smo pitanje: Hoće li se udio pijeska i praha u tlu mijenjati što se više udaljavamo od Osijeka, a što smo bliže Baranjskoj lesnoj zaravni?
Nakon proučavanja literature, konzultacija i rasprave postavili smo sljedeću hipotezu: Udio pijeska i praha u tlu će se povećavati s udaljavanjem od Osijeka, a približavanjem Baranjskoj lesnoj zaravni.
Plan istraživanja - metode istraživanja Za ovo istraživanje koristili smo GLOBE protokole za biosferu i tlo te propisane instrumente. Pri određivanju bioloških postaja, služili smo se GPS-om kojim ćemo odrediti geografske koordinate i nadmorsku visinu odabranih postaja. Pokrovnost smo odrediti pomoću aplikacije GLOBE Observer – Land Cover koja će nam potvrditi, geografske koordinate. Dubina uzorkovanja tla bila je 20 cm. Uzorkovanje tla obavili smo u listopadu 2019. godine na šest lokacija, koje će biti na našem putu od Osijeka do baranjske lesne zaravni na otprilike jednakim udaljenostima (svakih 5 km).
Za teksturu tla - udio pijeska i praha u tlu koristiti smo GLOBE protokol. U školi smo uzorke tla prosijati, iz tri uzorka po 100 ml zemlje labaratorijskom metodom izmjerili smo udio pijeska i praha, te smo odredili srednje vrijednosti. Sve lokacije obišli smo isti dan kako bi se dobili relevantni podaci za usporedbu. Planovi do kraja provdebe projekta - što nam slijedi? Lokacije uzorkovanja prikazati ćemo na geografskoj karti. Naše podatke usporediti ćemo s podacima Fakulteta agrobiotehničkih znanosti Osijek, uz stručnu pomoć. U razredu ćemo analizirati dobivane podatke o udjelu pijeska i praha u tlima, usporediti ćemo ih, izraditi dijagrame i tablice te donijeti zaključke.
|
Osnovna škola Ivana Filipovića Osijek |