Osnovna škola "Ivan Goran Kovačić" Velika

Posljednje vijesti

Nizom aktivnosti obilježen "Mjesec hrvatske knjige"

Autor: Ana Marinić, 3. 12. 2023.

Ovogodišnje izdanje manifestacije nacionalnog karaktera za poticanje čitanja „Mjesec hrvatske knjige“ pod nazivom Književnost bez granica! bilo je posvećeno prevoditeljima, odnosno književnom prevođenju.

Tragom ovog razmicanja jezičnih barijera, ovogodišnji slogan glasio je Nek' ti riječ ne bude strana(c)…Sukladno sloganu, učenici su 3. i 4. razreda sa školskom knjižničarkom izrađivali straničnike na kojima je pisala riječ RIJEČ na različitim svjetskim jezicima.

Knjižničarka je održala nekoliko književnih radionica. U 1. razredu u Biškupcima realizirana je radionica „Crvenkapica“ braće Grimm tijekom koje su učenici poslušali priču te se okušali u igri spajanja parova, likova i predmeta iz priče. U 2. razredu matične škole učenici su poslušali priču „Dome, slatki dome“ Svjetlana Junakovića nakon koje su izrađivali papirnati model kuće origami tehnikom. Učenici su 1. razreda uživali u priči „Figaro, mačak koji je hrkao“ Jeana Baptistea Baroniana te su ga potom nacrtali. Učenici su 4. razreda sudjelovali u radionici „Ključić oko vrata“ Nikole Pulića tijekom koje su, nakon kviza i zadataka u digitalnim alatima, izrađivali papirnate ključeve.

Učenici su 5.a razreda u školskoj knjižnici sudjelovali u radionici „U potrazi za knjigom“ tijekom koje im je knjižničarka objasnila što je signatura te kako na policama pomoću nje pronaći željeni naslov. Također su saznali kako se služiti mrežnim katalogom knjižnice. U praktičnom su dijelu radionice učenici, podijeljeni u tri skupine,  imali zadatak u knjižnici pronaći zalijepljene qr kodove, skenirati ih te riješiti zadatak: pomoću signature pronaći zadane knjige na policama, a potom na listić napisati naslov knjige, ime i prezime autora i  prevoditelja te jezik izvornika.

Učenici su 3. razreda sudjelovali u radionici „Put knjige od autora do čitatelja“ tijekom koje ih je knjižničarka poučila što su glavni i sporedni dijelovi knjige te uloga autora, ilustratora, prevoditelja te čitatelja.

U sklopu izvanučioničke nastave učenici su 2. studenog 2023. povodom Mjeseca hrvatske knjige sa svojom učiteljicom hrvatskog jezika Monikom Grozdanić posjetili Knjižnični stacionar u Velikoj. Učenici 5.b imali su priliku po prvi put upoznati mogućnosti Knjižničnog stacionara koji im se nalazi na dohvat ruke – u blizini škole. Sve o Stacionaru ispričala im je volonterka Ivona Valenta koja im je pojasnila što im sve nudi članarina te pokazala kako mogu sami pronaći knjigu koju žele na dječjem odjelu. Nakon što su malo bolje upoznali Stacionar, učenici su uz pomoć učiteljice Monike Grozdanić izradili vlastiti straničnik koji će ih pratiti u otkrivanju svijeta knjiga.

Učenici su 5.a razreda u sklopu nastave Hrvatskog jezika kod učiteljice Monike Grozdanić uprizorili priču "Bajka o ribaru i ribici" te su taj lutkarski igrokaz izveli u Dječjem vrtiću Velika.

Priloženi dokumenti:
JELOVNIK ZA OZUJAK 2024..docx

Školska knjižnica na Facebooku

« Travanj 2024 »

Što radite u slobodno vrijeme?

Ispis statistike od 17. 10. 2011.

Osnovna škola "Ivan Goran Kovačić" Velika / Trg bana Josipa Jelačića 7, HR-34330 Velika / os-igkovacic-velika.skole.hr / ured@os-igkovacic-velika.skole.hr