2011-01-18 13:57:36

Natječaj Nagrade Barbara Petchenik za dječju kartu svijeta za 2011.

Nagradu Barbara Petchenik pokrenulo je Međunarodno kartografsko društvo (International Cartographic Association – ICA) 1993. godine kao uspomenu na Barbaru Petchenik, dopredsjednicu toga društva i kartografkinju koja je cijeli život radila s kartama i djecom.

Nagrade se dodjeljuju svake druge godine za vrijeme međunarodne kartografske konferencije, po mogućnosti barem jedna za svaki kontinent, s posebnom pažnjom posvećenom dobi djeteta koje je nacrtalo crtež.

Ciljevi natjecanja su promoviranje dječjeg kreativnog prikazivanja svijeta u grafičkom obliku, poboljšanje njihove kartografske percepcije i percepcije okoline.


Pravila natjecanja
Zemlje članice ICA-e (Međunarodnog kartografskog društva, a među njima je i Hrvatska) prikupit će karte na temu Život u globaliziranom svijetu što su ih nacrtala djeca mlađa od 16 godina. To je tema sljedeće izložbe dječjih radova Barbara Petchenik na međunarodnoj kartografskoj konferenciji koja će se održati u ljeto 2011. u Parizu.

Međunarodni žiri posebno će obratiti pažnju na tri kriterija:
1.    prepoznatljivost poruke
2.    kartografski sadržaj i
3.    kvalitetu izvedbe.

Osim toga žiri će ocijeniti i:
1.    prepoznatljivost veze između oblika i upotrebe kartografskih elemenata koji se kreativno povezuju s temom
2.    prepoznatljivost cijelog ili većeg dijela svijeta, gdje se ocijenjuju relativni odnosi, raspored i oblici kopna i mora, već prema dječjim dobnim skupinama
3.    prikladnost kartografskih elemenata kao što su npr. znakovi, boje, imena i sl., a koji se odnose na temu, te:
–    jasnoću i čitkost točkastih, linijskih i površinskih znakova, u skladu s medijem izražavanja, bilo da se radi o papiru ili drugoj površini
–    izražajnost i pogodnost upotrebe boja, razlikovanje i zasićenost
–    cijelokupna estetika, balans i harmonija među slikovnim elementima.

    Veličina karte ne smije preći format A3 (420 mm × 297 mm).
    Broj i vrsta "sustava projekcije" za stvaranje obalnih linija i drugog osnovnog materijala
(npr. međunarodnih granica i mreže meridijana i paralela) nije ograničen. To dakle omogućuje i precrtavanje ili kopiranje postojeće karte svijeta ili upotrebu računalnog programa.
    Svaka karta mora sadržavati sljedeće informacije na naljepnici pričvršćenoj na poleđini: ime, dob, adresu škole ili vrtića i zemlju autora, te njezin naslov na engleskom ili francuskom i hrvatskom jeziku.
    Dječji radovi koji pristignu na natječaj ne vraćaju se pošiljatelju (sudioniku natječaja).
    Svaki natjecatelj se slaže da njegov rad ICA, UNICEF ili Hrvatsko kartografsko društvo mogu reproducirati bez posebnog dogovora ili plaćanja određenog iznosa za autorska prava.
    Izvršni odbor ICA-e poslat će pobjedničke radove UNICEF-ovu Međunarodnom odboru za umjetnost kao prijedloge za razglednice.
    Natjecateljske karte arhiviraju se u Arhivsko-istraživačkim zbirkama Knjižnice Sveučilišta Carleton u Kanadi (Archives and Research Collections at Carleton University Library) i pripremaju se za objavljivanje na internetu (vidi http://children.library.carleton.ca/).




Natjecanje u Hrvatskoj provodi Hrvatsko kartografsko društvo. Radove za natječaj treba poslati najkasnije do 10. ožujka 2011. na adresu koordinatorice za Hrvatsku:
doc. dr. sc. Ivka Kljajić
Hrvatsko kartografsko društvo
Kačićeva 26
10000 Zagreb

Sve dodatne informacije mogu se dobiti na tel.: 01/ 46 39 481, faks: 01/ 48 28 081 ili
e-poštom: ikljajic@geof.hr

Šest najboljih dječjih radova iz Hrvatske na temu Život u globaliziranom svijetu bit će izloženo na izložbi dječjih radova u sklopu 25. međunarodne kartografske konferencije u Parizu, 3-8. srpnja 2011. Natjecateljske i nagrađene karte za razdoblje 1993-2009 mogu se vidjeti na internetskoj adresi http://children.library.carleton.ca/search.htm.

Hrvatska je do sada s uspjehom sudjelovala na izložbama u Barceloni 1995., Stockholmu 1997., Ottawi 1999., Pekingu 2001., Durbanu 2003., A Coruñi 2005., Moskvi 2007. i Santiagu 2009. Rad Once is not enough – Recycle Marinka Cirkvenčića izložen u Barceloni uvršten je poslije u poster UNICEF-a Children Draw the World, a Compass Card Anite Matković, izložen u Stockholmu, proglašen je jednim od pobjednika. Crtež World Map Ranka Vukovića izložen u Pekingu, izabran je za ilustraciju na naslovnici knjige Elementi kvalitete prostornih podataka (urednici izvornika S. C. Guptill i J. L. Morrison, preveli D. Tutić i M. Lapaine) što ju je izdala Državna geodetska uprava u Zagrebu, 2001. Eco map of the World Amele Kičić izložena u Pekingu, uvrštena je kao ilustracija u stolni kalendar što ga je za 2004. godinu, a u povodu Međunarodne kartografske konferencije u Durbanu, izdao the Council for Geoscience iz Južne Afrike u suradnji s ICA-om. Šest dječjih radova iz Hrvatske objavljeno je u knjizi Children Map the World što su je uredili J. M. Anderson, J. Atwal, P. Wiegand i A. Auringer Wood (ESRI Press, Redlands, California, 2005). Natjecateljski rad za izložbu u Barceloni My Island Ivane Miličević izabran je za naslovnicu 5. broja časopisa Kartografija i geoinformacije. U drugom svesku knjige Children Map the World koju su uredili T. Bandrova, J. R. Nunez, M. Konecny i J. Atwal (ESRI Press, Redlands, California, 2010) objavljen je rad šestogodišnjeg Elvisa Plantaka iz Varaždina A Map of the World in Colors for Dancing. Isti dječji rad objavljen je i na naslovnici 8. broja časopisa Kartografija i geoinformacije.
 

Nagrađene radove pogledajte na ovoj poveznici:

http://downloads2.esri.com/ESRIpress/images/92/2_Age10_11.pdf

 

 


Osnovna škola "Ivan Goran Kovačić" Velika