2019-12-03 12:48:33 Internetska sigurnost naših učenika – eSafety Label! Razvojem tehnologije i pod utjecajem rastućih trendova u Hrvatskoj i svijetu, naša djeca nerijetko posežu za „online“ načinom provođenja slobodnog vremena. Naši učenici internetu i društvenim mrežama mogu pristupiti u svako doba i to putem velikog broja uređaja, poput pametnih telefona, računala, tableta, pametnih ili povezanih igračaka i kućanskih uređaja. Upravo zato je od izuzetne važnosti osigurati zaštitu djece tijekom takvih aktivnosti. Naše stručne suradnice, pedagoginja Antonija Filipović i edukacijska rehabilitatorica Sanja Marczi su prošle edukaciju European Schoolnet Academy (Europske Školske Akademije) i time postale eSafety (sigurnost na internetu) koordinatorice.
Jednostavnost pristupa i korisnost mnogih digitalnih uređaja i internetskih usluga ne samo da je povećala pristup djece tehnologiji, nego i količinu vremena koje djeca svih dobnih skupina provode na internetu. Drugim riječima, više djece nego ikad prije koristi internet na duže vremensko razdoblje za različite svrhe, uključujući slobodno vrijeme, zabavu, komunikaciju, učenje, kreativno i osobno izražavanje, građansku participaciju i još mnogo toga. Međutim, kako su pokazala istraživanja, s povećanom uporabom tehnologije i interneta, povećavaju se i šanse da djeca budu izložena potencijalnim internetskim rizicima. Upravo zato je iznimno bitno djeci ponuditi sigurno internetsko okruženje, ali je ključno i pripremiti ih kako bi se samostalno mogli boriti s internetskim rizicima. Ovo naglašava važnost internetskog obrazovanja o sigurnosti u školi, kod kuće i izvan nje.
Oznaka eSafety je europska usluga akreditacije i podrške školama s ciljem pružanja sigurnog i obogaćujućeg okruženja za siguran pristup mrežnoj tehnologiji kao dio iskustva poučavanja i učenja. Platforma eSafety Label ima za cilj biti temelj za učitelje, ravnatelje škola i IKT administratore kada je u pitanju ocjenjivanje sigurnosnih standarda na mreži u školi, poduzimanje aktivnosti na poboljšanju i jačanju „online“ strategije i dijeljenje primjera najbolje prakse među odgojno-obrazovnim djelatnicima. Ovim putem moći ćemo dodatno raditi na razvijanju odgovarajuće inicijative za povećanje medijske pismenosti i sigurnosti na internetu u našoj školi te ćemo u okviru Školskog preventivnog programa i integracijom međupredmetnih tema provoditi kvalitetniju sigurnosnu strategiju zaštite na internetu prilagođenu potrebama naše djece i potrebama identificiranim u našoj školskoj zajednici. |
Osnovna škola "Ivan Kozarac" Nijemci |