2021-03-31 11:07:06

Aktivnosti u šk. god. 2018./2019.

I ove školske godine GLOBE grupa nastavlja s radom s vrijednim učenicima naše škole. Godina je prepuna aktivnosti od mjerenja koja provodimo svakodnevno do sudjelovanja u kampanjama i obilježavanja važnih ekoloških datuma.

Krenimo redom:

Svakodnevna atmosferska mjerenja obavljamo na našoj meteorološkoj postaji u školskom dvorištu, mjerimo temperaturu zraka, tla na 5 i 10 cm te površinsku temperaturu, tlak i vlagu u zraku, naoblaku i vrstu oblaka Jednom tjedno na našoj hidrološkoj postaji na rijeci Dravi mjerimo temperaturu, pH i prozirnost vode, zatim količinu kisika, alkalitet i nitrite Svake godine obavljamo fenološka mjerenja u proljeće i jesen (Green Up, Green Down) u školskom dvorištu na stablima lipe i breze, te pupanje i listanje jorgovana i smokve u školi i gradu Svake godine barem jednom analiziramo tlo te određujemo njegovu strukturu, teksturu, pH, propusnost i vrstu tla, jednom tjedno mjerimo vlagu u tlu u školskom dvorištu Jednom godišnje u gradskim parkovima ili šumarcima (Zvjerinjak) određujemo pokrovnost krošnje, biomasu trave, te dominantne vrste drveća Terenska nastava: nastavnu jedinicu „Živa bića, stanište i životni uvjeti” odradili su 6. razredi na terenu u školskom dvorištu, koristili su GLOBE protokole za atmosferu i tlo (temperatura zraka i tla, ph tla, tlak i relativna vlažnost zraka) Ovogodišnji projekt za državnu smotru je „Imela u školskom dvorištu” -  Ideja projekta javila se prije nekoliko godina (2015.)  kada je drveće  školskog parka u jesen odbacilo lišće. Uočili smo na mnogim  stablima u školskom parku veliki broj zelenih grmova polu nametnika imele ( Viscum album L. ). Kako smo bili iznenađeni brojem tih velikih zelenih lopti odlučili smo istražiti i saznati više i o školskom parku i  ovom nametničkom odnosu.

Pretpostavljamo da će listopadne vrste drveća biti više inficirane imelom te da će visoka stabla i ona većeg promjera imati i više grmova imele. Kako je imela polu nametnik koji od domaćina crpi vodu i mineralne tvari smatramo da će veliki broj grmova loše utjecati na  život domaćina

Obilježili smo svjetski Dan močvara  uređenjem panoa u holu škole Svjetski Dan voda obilježili smo izradom letaka o načinima čuvanja vode u kućanstvu koje smo dijelili učenicima od 1. do 4. razreda Posjećivanje GLOBE škola- 24. 10. 2018. god. posjetila nas je GLOBE grupa iz Podgorača kod Našica. Oni su naši novi GLOBE susjedi. Razmijenili smo iskustva, prikazali što sve mi radimo u GLOBE programu ( protokole za atmosferu, tlo i fenologiju te unos podataka) Suradnja na ostalim projektima- El Nino, Europska fenološka kampanja, Surface Temperature, Trees Around The GLOBE Predavanja: Zdravko Pavlović, inženjer biologije i ekologije, održao nam je predavanje o određivanju vrsta drveća po ključu te tako olakšao rad na GLOBE projektu Posjet institucijama: posjetili smo Sveučilište J.J. Strossmayera u Osijeku, Odjel za biologiju te sudjelovali u projektu i radionicama „Biolog i ja” Sudjelovanje u europskoj fenološkoj kampanji započeli smo objavom slika našeg drveća na GLOBE forumu

   

   

Phenology Campaigne, Grow App- Green Down

Nastavljamo s projektom europske fenološke kampanje I ove jeseni. Upotrebom Grow App aplikacije pratimo promjene na lišću u jesen. Naše vrijedne cure  Žana, Ana, Paola I Nikolina fotkaju lipu u školskom dvorištu.

Da se prisjetimo za proljetno praćenje lipe bili smo nagrađeni I osvojili smo on line predavanje poznatog nizozemskog biologa, Arnolda van Vlieta. Predavanje je održano za Dan škole, 23. 5. 2017. godine u školskoj knjižnici na temu “Klimatske promjene I globalno zatopljenje”. Predavanju su prisustvovali svi globovci te nastavnice Inga Jurlina, Roberta Arsenić I voditeljica GLOBE programa, Lidija Tivanovac.

Istovremeno pratimo žućenje lipe po GLOBE protokolu- Green Down. Boju listova lipe uspoređujemo s GLOBE kartom boja.

Završili smo europski projekt TeaTime4science  započet u 6. mjesecu kada smo zakopali 12 izvaganih vrećica čaja na dvije lokacije. Nakon tri mjeseca čajeve smo iskopali i prema uputama izvagali vrećice i podatke unijeli u njihovu globalnu mapu. Rezultate možete pogledati na ovoj Internet stranici www.teatime4science.org

 Ovaj projekt povezuje proces truljenja i klimatske promjene. Proučavali smo proces truljenja zelenog i rooibos čaja. Prilikom truljenja nastaje plin ugljikov dioksid koji kao staklenički plin utječe na globalno zatopljenje te tako i na klimu tog područja.

Učenici naše škole sudjelovanjem u projektu bave se znanstveno istraživačkim radom i daju svoj doprinos  u razumijevanju ovog procesa na globalnoj europskoj razini.

Zahvaljujemo se  našim suradnicima na projektu, ljekarne Popović koje su nam omogućile vaganje čajeva na njihovoj preciznoj vagi i gospođi Mirici koja nam je ustupila mjesto u svom vrtu za ukopavanje čajeva.

   


Osnovna škola Ivana Kukuljevića Belišće