2014-10-12 22:38:36
Za roditelje - Kako pomoći djeci da lakše pamte?
Sa sve većim izazovima koji se u današnje vrijeme postavljaju pred naše malene, te pojačanim školskim zahtjevima, neka djeca postaju nesigurna u svoje sposobnosti za uspješno savladavanje svega onoga što se od njih očekuje.
Pojedina djeca, kada osjete da im je teže, te da nisu sposobna pratiti ono što se od njih traži u školi, počinju čak i glasno izražavati svoje osjećaje kroz neprimjerene izjave kao što su “ ja sam glup/a“ ili „osjećam se glupo, ja ovo ne mogu“ i slično. Međutim, potrebno je shvatiti da su ovakve i slične reakcije sasvim normalne, te je jako je važno djeci pokazati da je pamćenje vještina koja se uz trud može naučiti kao i bilo koja druga.
Samo pamćenje je složen proces. Mogu se koristiti razne strategije kako bi se djeci na adekvatan način pomoglo da zapamte, ili da se sjete nekih stvari. Sjećanje zahtijeva sposobnost za pohranom informacija na nekoliko sekundi (kratkotrajno pamćenje), ili na nekoliko minuta dok se koristimo informacijama (takozvano aktivno radno pamćenje), te konačno i na duže vrijeme (dugotrajno pamćenje).
U svakom slučaju, što više prilika dajemo djeci da vježbaju dijelove mozga zadužene za pamćenje, lakše će savladati sve one stvari koje se od njih traže u školi. Suprotno onome što većina ljudi misle, pamćenje je nešto što se praksom može poboljšati. Slično mišiću, što ga više koristimo, postaje jače.
Evo nekoliko savjeta koji će pomoći da poboljšate dječje pamćenje:
Fizička aktivnost: dokazano je da fizička aktivnost utječe na pamćenje. Potičite djecu da se aktiviraju. Nekad će i desetominutna vježba biti učinkovita.
Lakše je zapamtiti nešto ako to povežete s informacijom koja je već pohranjena u sjećanju. Na primjer, ako želite naučiti djecu da zapamte kako napisati neku riječ, onda probajte povezati tu riječ s drugom sličnom riječi koju već poznaju, npr. "moć/noć", "krava/trava" i slično.
Pomozite im da se nauče fokusirati. Jedna od stvari koje ometaju djecu u razmišljanju o novim informacijama je rastresenost, koja na neki način stvara "buku" u memoriji. Učite svoju djecu da ne rade više stvari istovremeno. Ako uče nove riječi (na primjer iz nekog stranog jezika) onda je jako bitno da rade samo to, odnosno da im u tom trenutku ništa drugo ne odvlači pažnju.
Pamćenje je poput mišića, stoga ga je potrebno stalno vježbati. Čitanje, neke analitičke igre, razne slagalice, igre sa kartama i razne pitalice će znatno poboljšati pamćenje.
Pomozite djeci da pronađu najbolje vrijeme za učenje. Neka djeca bolje uče ujutro, pa ako im je potrebno da zapamte nešto zahtjevno onda ih probudite pola sata ranije. Neka djeca bolje razmišljaju navečer, stoga pokušajte organizirati vrijeme za učenje tada.
Otkrijte način na koji vaše dijete najbolje komunicira. Na primjer ako je vaše dijete vizualni tip, pobrinite se da koristite boje i slike. Ako vaše dijete voli slušati, onda razgovarajte o onome što je bitno da zapamti. Svako dijete ima svoj način učenja. Nema smisla nametati djetetu vašu metodu učenja jer to vrlo vjerojatno može biti potpuno suprotno stilu vašeg djeteta.
Podijelite gradivo u dijelove. Ako dijete treba zapamtiti tekst pjesme, pokušajte pjesmu razbiti na dijelove ili stihove, i vježbajte najteži dio prvi.
Naučite dijete da napravi listu zadataka. Objasnite mu da ako nešto ne želi zaboraviti, onda to treba zapisati.
Od naše djece, kroz različite faze njihovih života, tražit će se da pamte i uče razne stvari, neke manje, a neke više važne. Međutim, malo je vjerojatno da će ih netko učiti same “tehnike učenja”, stoga će im naši savjeti biti od pomoći za cijeli život.
|