2022-11-18 13:21:08 Sjećanje na Renéa Matoušeka Danas, na dan sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine, prisjećamo se i pjesnika Renéa Matoušeka, Vukovarca koji je mladost proveo u našem gradu i koji je dao život za svoj grad, za svoj Vukovar i koji se u njega vratio kako bi ga branio. Branio ga je prije svega riječju, svojim najjačim oružjem. Njegovi su tekstovi i danas svjedočanstvo i kritika bezumlja i kaosa rata i razaranja. ► Rene Matoušek Rođen u Vukovaru 1958., a za vrijeme studija stomatologije boravio je u majčinoj obitelji Brigljević u Velikoj Gorici gdje je bio vrlo aktivan u kulturnom životu. Nakon izbijanja agresije na Hrvatsku, ostaje s obitelji u rodnome gradu. Tu djeluje kao član Stručnog operativnog štaba vukovarske bolnice, a njegov glas čuo se s valova Hrvatskog radija Vukovar, s kojega je, uz pomoć radioamatera, prenosio izvješća o stanju u gradu. Dana 18. studenoga 1991. odveden je na Velepromet i otada mu se gubi svaki trag. Identificiran nakon 11 godina i pokopan 22. studenoga 2002. u Aleji hrvatskih branitelja u Vukovaru. Prva njegova knjiga Jaka veza objavljena je 1980. godine u izdanju Narodnog sveučilišta u Velikoj Gorici, u novopokrenutoj Biblioteci Albatros. Pjesmu Srca Rene je napisao deset godina prije pada Vukovara, a za vrijeme studija u Zagrebu: Srca Imajte srca pijesak je presušio
Zahvaljujući Reneovoj ujni Veri Brigljević, brižnoj sakupljačici svih njegovih tragova, otrgnuti su zaboravu mnogi stihovi i zanimljivi zapisi razasuti po papirićima i bilježnicama. Počeo je pisati haiku početkom 1980-ih godina kada kao mladi stomatolog doseljava u Žegar kod Obrovca. Godine 1995. uvršten je u antologiju srijemskih pisaca Hrvatska riječ u Srijemu. U spomen na njega održavaju se Međunarodni haiku susreti René Matoušek u Obrovcu i Zelengradu.
Sred Vukovara Otoku more Čamac u zoru. Ljetna sparina Borovski dimnjak Prolom oblaka. Intelektualac, humanist, kozmopolit i domoljub znao je (duboko) osjećati (i predosjećati!) i misliti i pisati. Osim pjesama pisao je priče i feljtone i objavljivao ih u novinama i časopisima. Pisao je za Polet, Studentski list, Quorum, Oko, Vukovarske novine i Osječki tjednik u kojem je imao stalnu rubriku, pod nazivom Carski rez, gdje je na satiričan način opisivao svakodnevnu vukovarsku zbilju, kao i u ovom ulomku iz napisa objavljenog u veljači 1991. godine: Fantomski doživljaj i meta(k)staze Kada se mozak ne može usuglasiti s ostalim dijelovima tijela, slijede neprimjereni i nezgrapni koraci i svako kretanje prema naprijed je onemogućeno. Kako bolest nije zahvatila samo našu zemlju, nego se u svijetu vodi preko stotinu oružanih sukoba, od čega preko trideset značajnijih, ostali su hladni ili podgrijani ratovi, nužno je nešto progovoriti o bolesti… Našu je Jugu zadesila neka čudna bolest, a nije isključeno da se radi o meta(k)stazama. U svakoj bolesti nezahvalno je davati prognoze. Hoće li Beograd još dugo osjećati žarenje i kljucanje prstiju u Ljubljani i Zagrebu? Ili će mu se kočiti nožni prsti u Skopju? Hoće li mozak u Beogradu osjećati bujanje dojki u Prištini i Novom Sadu? Ili će ga i dalje žestoko svrbiti Jajce?! U svakom slučaju ozdravljenje nije tako skoro na pomolu dok bolesnik odbija suradnju s demokratskim terapeutima. Bude li se i dalje liječio prema davno preživjelim receptima uvezenim iz Sovjetskog Saveza bolest bi mogla meta(k)stazirati. I meta(k)staziralo je za Vukovar već do studenoga iste godine.
|
Osnovna škola Jurja Habdelića Velika Gorica |