2012-10-11 08:41:20

11. listopada - Svjetski dan vida

Svjetski dan vida (World Sight Day) održava se svake godine drugi četvrtak u listopadu, kako bi se usmjerila pozornost na globalno pitanje sljepoće i slabovidnosti te rehabilitaciju slijepih osoba. Svjetska zdravstvena organizacija u suradnji s Međunarodnom agencijom za prevenciju sljepoće, 2010. godine pokrenula je inicijativu Vizija 2020: Pravo na vid.


Problemi s vidom, odnosno poremećaji vida, mogu se u grubo razvrstati u tri kategorije:

sljepoća kao najteži oblik poremećaja (ne predstavlja samo potpuni gubitak vida, već i stanje u kojem je vizualno polje smanjeno na 20%, odnosno manje od toga) slabovidnost- stanje uobičajeno za starije ljude, iako se može pojaviti i kod mlađih (uzrokovano je genetičkim naslijeđem, traumatskim ozljedama i bolestima) neraspoznavanje boja (stanja u kojima ograničenje u svakodnevnom funkcioniranju nije jako izraženo).

S porastom starije populacije i promjenama načina života, odnosno s porastom učestalosti kroničnih nezaraznih bolesti, veće su mogućnosti da stanja poput dijabetičke retinopatije rezultiraju sljepoćom.

Strategije prevencije oštećenja vida i prevencije sljepoće među najjeftinijim su ulaganjima u zdravstvenoj skrbi. Obzirom na veliku učestalost ovog problema i znatne socijalne implikacije (posebno kod težih oštećenja vida i sljepoće) potrebni su sustavni programi na svim razinama prevencije (primarnoj, sekundarnoj i tercijarnoj).

Ujedno, potrebno je sustavno raditi na prevenciji kroničnih bolesti, odnosno promjeni štetnih životnih navika koje su jedan od osnovnih uzroka pojave i razvoja tih bolesti. S druge strane, važno je razvijati snažnu socijalnu osjetljivost prema osobama oštećenog vida i razviti društvo u kojem će te osobe moći normalno funkcionirati i zadovoljiti sve svoje životne potrebe.

Oči su naši prozori u svijet. Vid je jedan od naših puteva između unutarnjeg i vanjskog. Čuvajmo taj put i pomozimo drugima u tome.

 


Osnovna škola Jurja Klovića