2012-11-08 13:26:31 9. studeni - Međunarodni dan izumitelja Svjetski dan izumitelja se obilježava 9. studenog da dan rođenja američke filmske glumice i izumiteljice Hendy Lamarr. Tada se prisjećamo našim najvećih izumitelja i tražimo izumitelje koji se skrivaju među nama, jačamo vjeru i nadu u vlastite izumiteljske ideje i promjene svijeta koji nas okružuje, prisjećamo se velikih izumitelja koji su svojim radom nepovratno promijenili naš svakodnevni život. To je i dan kada težimo poboljšanju uvjeta i mogućnosti koje su na raspolaganju trenutačnim izumiteljima i pozivamo sve da svojim inovativnim radom poboljšaju našu zajedničku budućnost. Jedni od najvećih hrvatski izumitelja su Nikola Tesla i Slavoljub Penkala. Više o njima pročitajte u nastavku…
Nikola Tesla rođen 10. srpnja 1856. u Smiljanu kod Gospića, a preminuo 7. siječnja 1943. u New Yorku je bio znanstvenik i izumitelj svjetskog glasa. Podrijetlom je bio Srbin i uvijek se ponosio svojim srpskim podrijetlom i hrvatskom domovinom. Svoj doprinos znanosti je dao na područjima elektrotehnike i radiotehnike, a izumio je okretno magnetsko polje i višefazni sustav izmjeničnih struja. Iako briljantan znanstvenik, nije bio u istoj mjeri dobar biznismen i nije komercijalizirao sve svoje izume zbog čega je mnogo njegovih pronalazaka relativno nepoznato. U međunarodnim znanstvenim krugovima je bio i ostao iznimno poštovan što dokazuju brojna priznanja najvećih svjetskih znanstvenih institucija i sveučilišta.
Njegovi izumi s najširom primjenom su: motor na izmjeničnu struju: pokreće sve značajne uređaje u domaćinstvima i industriji, Teslin transformator niskog napona: koriste ga svi suvremeni elektronski uređaji poput televizora, kompjutera, audio i video tehnike, višefazna električna struja i sustavi njenog prenošenja na velike udaljenosti pomoću transformatora visokog napona, radio.Eduard Slavoljub Penkala rođen 20. travnja 1871. u Liptovskom Mikulašu u Mađarskoj, a preminuo 5. veljače 1922. u Zagreb je bio hrvatski inženjer i izumitelj poljsko-nizozemskog podrijetla. Smatra se jednim od najznačajniji izumitelja s početka 20. stoljeća. Školovao se u Beču i Dresdenu, a kao svoj dom odabrao je Zagrebu gdje je počela njegova blistava karijera. Svoj doprinos znanosti je dao na područjima mehanike, kemije, fizike i zrakoplovstva. Među njegove izume se ubrajaju prva mehanička olovka i prvo nalivpero s čvrstom tintom koje je i patentirao te se bavio njihovom proizvodnjom. Izumio je i termofor te zračni jastuk, a prema svojim nacrtima je izradio zrakoplov za koji je predao patent 1909. godine. Osnovao je i tvrtku naziva Elevator d.d. za kemijsku industriju. Proizvodi glasoviti Radium Vinovica, preparat protiv svih vrsta reumatičnih bolova, zatim prve deterdžente za pranje rublja (plavilo), pa sredstva za impregnaciju drva, pečatne voskove itd. Do kraja života je uspješno stvarao i radio.
|
Osnovna škola Jurja Klovića |