preskoči na sadržaj

Osnovna škola Jurja Šižgorića Šibenik

 > Naslovnica
Vijesti

Tarantula

Autor: Ivana Rupić, 7. 11. 2012.

Napisao Filip Kovačić, 8.c

Tarantula je vrsta velikog pauka, a rasprostranjena je po cijelom svijetu.Tarantule uglavnom žive u tropskim i pustinjskim krajevima poput Afrike i Južne Amerike.Hrane se uglavnom kukcima, gušterima, miševima, pri parenju ženka zna pojesti i mužjaka, a ako parenje dobro završi postoji i mogućnost da pojede i kukuljicu sa jajašcima.

Kukuljica s jajašcima

TARANTULE KAO HOBI

Tarantule kao hobi su poprilično rasprostranjene u Hrvatskoj i lagano ih je održavati .Tarantulu je najbolje nabaviti dok je mala(Sling), pa čekati dok ne izraste nekih 10 centimetara da bi joj se utvrdio spol, ili možete kupiti što manju ženku jer su one puno poželjnije u hobiju zbog jarkijih boja, veličine i mnogo dužeg životnog vijeka od mužjaka.( ženke mogu doživjeti i do 30 godina a mužjaci do 3 do 5 godina ovisi o vrsti)

Sling Chromatopelme Cyaneopubescens

Dok je tarantula još sling mora se držati u što manjem prostoru (dovoljna velika staklenka od 5l). U staklenci morate imati podlogu (malo zemlje, najbolje kokosovog treseta) i to je to, no kada tarantula izraste nekih 7-8cm morate je staviti u terarij koji mora sadržavati plitki poklopac sa malom količinom vode, podlogu, mjesto za skrivanje u kojem mora biti mrak. Postoje par vrsta tarantula:

Penjaći (aborealne tarantule) koji zahtijevaju visok terarij u kojem ima par grana po kojima se mogu penjati. Aborealne tarantule se mogu prepoznati po tome što imaju manji abdomen (guzicu) i duže noge. Aborealci nisu za početnike zbog veće agresivnosti i količine otrova koje posjeduju.    

Obične (podne) tarantule se sastoje od većine tarantula na svijetu. One zahtijevaju obični terarij u kojem se mogu kretati po podu, ali možete staviti i par manjih grana jer se manje vrste vole i penjati. Glavna je razlika između tarantula starog i novog svijeta. Vrlo ih je lako prepoznati:

-Tarantule novog svijeta osim ugrizom, brane se i iritirajućim dlačicama na abdomenu koje izbacuju kada se osjećaju ugroženi i mnogo su manje agresivni od onih iz starog svijeta.

-Tarantule novog svijeta nemaju iritirajuće dlačice što znači da se brane iznimno ugrizom, mnogo su agresivnije i posjeduju veće količine otrova.( Tarantule su noćni pauci pa ih nije dobro uznemiravati danju).

Lasydora Parahybana treći najveći pauk na svijetu nije loš za početnike . Naraste i do 18-20 cm.

Parenje: Prvo morate biti sto posto sigurni da su obe tarantule iste vrste i roda, obe potpuno odrasle i da su se i jedna i druga nedavno presvukle. Mužjaka i ženku možete prepoznati po tome što je mužjak manji od ženke. Većina mužjaka(ne sve vrste) na prednje dvije noge nakon zadnjeg presvlačenja dobiju kuke kojima se hvataju za ženku i kojima se obrane od očnjaka ženke, a na najmanjim prednjim nogama pored čeljusti umjesto krajeva nogu pojavit će se dvije male vrećice u kojima mužjak drži svoju spermu. Mužjaka uvijek morate staviti na teritorij ženke , a ne obrnuto zato što bi se ženka osjećala ugroženo i najvjerovatnije bi ubila mužjaka. Parenje većinom prođe poprilično loše pogotovo kod agresivnijih vrsta zbog velike agresivnosti ženke prema mužjaku, a ako parenje uspije ženka će proizvesti kukuljicu u koju će postaviti jajašca. Kod agresivnijih vrsta ženka može pojesti kukuljicu s jajašcima pa se nakon postavljanja jajašaca kukuljica odmah treba oprezno izvaditi iz ženkinog terarija i staviti u inkubator. Jajaca se obično izlegu oko mjesec dana nakon toga što ih je ženke proizvela. Kada je mjesec dana navršeno morate sami otvoriti kukuljicu jer zbog njezine čvrstoće mali paučići nemugu izeci vani pa uginu.

 

Parenje Chilean Rose Tarantula (Grammostola Rosea)

Kuka ne mužjakovim prednjim nogama

 

-Hranjenje: Ako mislite imati tarantulu morate imati i hranu za nju. Ne smijete loviti životinje iz prirode jer su najvjerovatnije otrovane pesticidima pa mogu i ubiti vašu tarantulu. Za sve tarantule najbolji su žohari (najbolji lateri). Ako su vam žohari previše gadljivi možete uzgajati i razne vrste skakavaca, a za slingove nisu loši ni crvi brašnari koji su dobri samo za slingove jer su za odrasle tarantule najlošija i najnekvalitetnija hrana. Kada je pauk već jako velik (15-20cm) možete im davati i hrčke, miševe i slične male sisavce ali to radite jako rijetko (2 puta godišnje). Nesmijete im davati previše hrane jer tako mogu uginuti od prsnuća abdomena . Tarantulama morate davati živu hranu jer mrtvu neće pojesti).

Mužjak latera je svijetli i ima krila a ženka je tamnija i nema krila. Oni su jako dobri za uzgajanje jer se jako brzo množe i teško izlaze iz svojih nastambi (mora biti nešto stakleno ili od plastike da se ne mogu popeti i pobjeći. Iako mužjaci imaju krila ona su zakržljala i ne mogu pomoću njih letjeti).

 

Crv brašnar

Mali kućni miševi

 

 

NAJ TARANTULE

'Naj' tarantula ima mnogo a ja ću vam predstaviti par:

Najveća tarantula na svijetu je Theraphosa Blondi (Giant Birdeater). Ona je ujedno i jedna od najotrovnijih tarantula.

Najljepša tarantula je po mom mišljenju Chromatopelma i Haplopelma Lividum. (Chromatopelma je jako dobra za početnike, a Haplopelma je jako agresivna i uvijek napeta).

Chromatopelma Cyaneopubescens

 

                                      

Haplopelma Lividum

Jedna od najagresivnijih tarantula je Pterinochilus Murinus ili Orange Bitey Thing.

Najbolja tarantula za handling (rukovanje) to jest najmirnije tarantule su po meni ove dvije vrste: Grammostola Rosea i Brachypelma Smithi.

Grammostola Rosea(Nemaju sve ovako izražajnu boju uglavnom je slabija, a ovako izgleda nakon presvlačenja).

Brachypelma Smithi

Ove dvije tarantule su najbolje početničke tarantule.

 

PAUCI U HRVATSKOJ

U Hrvatskoj ne možete naći tarantulu u prirodnome staništu nego samo uvezene iz inozemstva, ali ovdje možete pronaći najotrovnijeg pauka na svijetu: CRNU UDOVICU. Iako mala ima 3 puta jači otrov od najotrovnije tarantule na svijetu . Udovičin otrov je vrlo bolan i vrlo  smrtonosan jer ulazi u živčani sustav, a nakon toga slijedi otkazivanje organa. Kod nas Crna udovica najčešće se pronalazi u primorju, a protuotrov za njezin ugriz je vrlo rijedak.

Pauk križar je naš najveći domaći pauk. Može se naći u cijeloj Hrvatskoj. Karakterističan je po bijelom križu na abdomenu.

 

Wolf spider je jedan od većih paukova koji izlaze uglavnom ljeti. On je minimalno otrovan i čovjeku ne može niti malo naštetiti. Ako mislite nabaviti tarantulu ovo je odličan 'probni' pauk jer je vrlo sličan tarantulama, ja sam ga osobno imao i uopće nije agresivan.

Ovo je wolf spider koji je bio u mom vlasništvu.

PISAO:Filip Kovačić

AKO ODLUĆITE NABAVITI TARANTULU I AKO SE VAŠI RODITELJI SLOŽE SA NABAVLJANJEM, KONTAKTIRAJTE ME NA MOM FACEBOOK PROFILU PA ĆEMO SE DOGOVORITI OKO DETALJA, VRSTE, VELIĆINE I OSTALIH STVARI OKO TARANTULE KOJU ŽELITE NABAVITI.

 

 




 

Sandučić povjerenja

Slika kao link

Pišite nam

sanducic-povjerenja@os-jsizgorica-si.skole.hr

Ako imate neki problem (u školi ili osobni) koji vas muči, a o kojem je teško pričati ili mislite da se nemate kome obratiti, slobodno nam pišite. Uvijek ćemo vam nastojati riješiti taj problem. Osim on-line komunikacije, i u holu škole postavljen je sandučić povjerenja u koji također možete ubaciti napisane poruke.

Ravnateljica i Stručni tim Škole

Prijavi nasilje
UDŽBENICI za 2023./2024.
eDnevnik
Web stranice razreda
Online lektire
Prehrana 7

Pomoćnici u nastavi
Tražilica
Kalendar
« Rujan 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Prikazani događaji

Brojač posjeta
Ispis statistike od 2. 8. 2013.

Ukupno: 1018162
Ovaj mjesec: 6021
Ovaj tjedan: 2276
Danas: 241
LINKOVI
 
Oglasna ploča
Korisni linkovi
DOKUMENTI
CMS za škole logo
Osnovna škola Jurja Šižgorića Šibenik / Stjepana Radića 44 A, HR-22000 Šibenik / os-jsizgorica-si.skole.hr / ured@os-jsizgorica-si.skole.hr
preskoči na navigaciju