2019-11-12 21:54:05

ERASMUS +: LET'S TREK ON EUROPE´S TRACKS - Prvi sastanak/susret partnera projekta

Prvi sastanak država partnera u projektu održan je od 5. do 7. studenoga u francuskom gradiću Aurillac u osnovnoj školi College Jules Ferry. Aurillac je gradić od oko 27 000 stanovnika uz rijeku Jordanne smješten u Središnjem masivu na 600 m nadmorske visine. U okolici gradića nalaze se ostaci najvećeg stratovulkana u Europi kao i brojne vulkanske stijene.

Na sastanku su sudjelovali predstavnici učitelja iz Francuske, Norveške, Španjolske i Hrvatske. Našu školu su predstavljale učiteljica Geografije Antonia Petković i učiteljica Biologije i Kemije Ema Čeko.

U utorak 5. 11. sve učitelje je pozdravila glavna koordinatorica projekta francuska učiteljica TZK –a Marie Acosta i ravnatelj ustanove. Učenici iz Francuske dočekali su učitelje prigodnim riječima te ih proveli kroz vesele školske hodnike. Slijedio je prvi sastanak na kojem su partneri predstavili svoj grad i svoju školu. Glavna tema prvog sastanaka bila je način izrade planinarskog vodiča što je ujedno i krajnji cilj projekta. Dogovoreno je što bi trebao biti zadatak svake škole partnera kako bi planinarski vodič bio što vjerodostojniji te na kojem jeziku će biti napisan. Također su dogovoreni datumi mobilnosti za Španjolsku i Hrvatsku. U popodnevnim satima prošetali su gradom te posjetili dvorac St. Etienne i Muzej vulkana.

Drugi dan započeo je sastankom na kojem smo razgovarali o projektnim aktivnostima poput  planinarskih ruta i sportskih aktivnosti koje škole domaćin trebaju provoditi za vrijeme svog domaćinstva. Na ovom sastanku jedna od tema je bila sigurnost u planinama te način provedbe aktivnosti i osiguranja učenika u svakoj državi. U popodnevnim satima učitelji su krenuli na kraću planinarsku rutu u okolicu Aurillaca gdje su uz pomoć iskusnog vodiča razgovarali o građi tla, flori i fauni obližnjih planina.

Treći dan izrađen je Instagram profil erasmusplusletstrek kako bi učenici, roditelji i učitelji mogli  pratiti događaje na pojedinoj mobilnosti. Također između svake mobilnosti učenici i učitelji imaju projektne zadatke i aktivnosti koje moraju proučiti i pripremiti za svaku iduću mobilnost. Sve radnje trebaju biti objavljene na internetskim mrežama poput Instagrama i Twinspacea.

Na zadnjem sastanku u popodnevnim satima partneri projekta su se dogovorili o zadacima i aktivnostima nakon svake mobilnosti poput pisanja vijesti, izvješća, sakupljanje slika i izrada video filmova. Nakon toga uslijedilo je formiranje parova i odabir učenika za svaku mobilnost.

Tijekom cijelog susreta članovi projekta razgovarali su o obrazovnim sustavima u svojim državama i uvidjeli sličnosti i razlike. Detaljnije o obrazovnim sustavima razgovarat će i na budućim mobilnostima.

     Antonia Petković, učiteljica Geografije i Ema Čeko, učiteljica Biologije i Kemije


Katolička osnovna škola Šibenik