2022-02-09 08:08:35

DAN SIGURNIJEG INTERNETA

Obzirom da nam je internet sastavni dio života dok djeca žive, rastu i odrastaju uz prisustvo moderne tehnologije, trebamo im omogućiti da ga koriste na ispravan i siguran način. Često virtualni svijet za roditelje postaje vrlo izazovna okolina koju je iznimno teško kontrolirati. Svake veljače udruženje Insafe/INHOPE uz potporu Europske komisije organizira Dan sigurnijeg interneta kojemu je cilj promicanje sigurnije i odgovornije upotrebe online tehnologije i mobilnih uređaja, posebice među djecom i mladima.                                                                                                             

Svake godine drugi dan drugog tjedna drugog mjeseca tisuće ljudi diljem svijeta se udruže kako bi sudjelovali u događajima i aktivnostima kojima žele podići svijest o sigurnosnim problemima na internetu. 

 

Priključili su im se i učenici 1.b te 2.a razreda koji su 8. veljače 2022. kroz niz aktivnosti usvojili kako je potrebno internet koristiti sa svrhom i na siguran način.  Iako im pruža brzu dostupnost različitim i zanimljivim informacijama, kao i komunikaciju s velikim brojem vršnjaka, uočili su i opasnosti kojima mogu biti izloženi. Čitajući i analizirajući slikovnicu Sigurni s Neticom učenici su upoznali glavne likove koji su istraživali brojne mogućnosti interneta te savladali brojne prepreke. Upravo na primjerima glavnih likova učenici su se informirali o svim mogućim opasnostima koje prijete na internetu. Gledajući video isječke s pravilima ponašanja, učenici su ponovili ispravan način korištenja interneta. Učenici 1.b bojili su elemente virtualnog svijeta dok su učenici 2.a razreda od ponuđenih riječi sastavljali i čitali pravila ponašanja. Učenici su zaključili koliko je važno pridržavati se pravila ponašanja na internetu jer je to jedini ispravan način kako bi njihov svijet iza ekrana bio siguran.

Pedagoginja je sa učenicima 3-ih održala radionicu o prednostima i nedostacima interneta. Upoznala je učenike sa opasnostima koje nam prijete ako se ne pridržavamo pravila o sigurnosti na internetu; učenike je savjetovala kako se treba ponašati prilikom komuniciranja s drugim osobama  na internetu odnosno  društvenim mrežama; upoznala ih je s opasnostima koje su moguće ukoliko ne pazimo na svoju privatnost. Učenici su upoznati  i sa pojmom cyberbullyinga, odnosno nasilja na internetu te kako treba postupati u slučaju kad primijete da se netko ponaša nasilno prema drugome.

 

                                                       Željka Ćaleta Car, Antonija Mamužić, učiteljice

Ivana Bakotić, pedagoginja

                                                                    


Katolička osnovna škola Šibenik